Gorilí samec Harembe dítě neohrožoval! tvrdí slavný primatolog de Waal:
Celá kauze se poněkud zamotává…
Frans de Waal je jedním z nejslavnějších expertů na primáty. Tento nizozemský profesor se od sedmdesátých let dvacátého století zabývá především tím, jak primáti řeší konflikty, jejich agresivitou a také tím, jak (ne)podobní jsou ve svém chování lidem. Dá se říci, že v současné době zřejmě není na Zemi lepšího experta na chování goril a analýzu jejich agresivity. Na svém facebookovém účtu se vyjádřil ke kauze zabitého samce Harembeho, které museli jeho chovatelé utratit poté, co k němu do výběhu spadl čtyřletý chlapec. Jaký je názor opravdového experta? De Waal píše (přepisujeme i s tím, že Harembeho označuje pokaždé jinak):
„Myslím, že je velmi těžké říci, co měla Zoo Concinnati v případě batolete a gorilího samce Harambeho dělat. Viděl jsem většinu videí a mám dojem, že Hrambe se choval protektivně. Ukazoval kombinaci ochranářství a zmatenosti. Stál nad dítětem, držel ho, táhl ho vodou (alespoň jednou dost drsně), pak nad ním opět stál. Většina jeho reakcí byla zřejmě vyvolána hlukem a křikem okolostojícím návštěvníků zoo.
Nedošlo však ani k jedinému okamžiku agrese – jak přiznal i ředitel zoo. Kdyby gorila chtěla dítě zabít, stačil by k tomu jeden úder. Lidé nemají ponětí o tom, jak nelidsky silné gorily jsou. Ale Harambe nic takového neudělal.
Měl bych také říci, že je zcela nesmyslné, když se na Facebooku píše, že gorily jsou nebezpeční predátoři. Gorila se nedívá na lidské dítě jako na něco určeného ke konzumaci. Tento druh primáta nezajímá pohyblivá kořist – tak jak to mají třeba kočky. Lvi a tygři jsou predátoři, gorily jsou mírumilovní vegetariáni. Upřednostňují šťavnaté ovoce nad kusem masa v jakoukoliv denní dobu. Jedna věc, která samce gorily spolehlivě přivede k agresi, je jiný samec gorily, který vstoupí na jeho teritorium nebo se příliš přiblíží k jeho samicím nebo mláďatům. Haramba určitě poznal, že v tomto případě nemá co do činění s konkurentem – a tedy nemá žádný důvod na dítě zaútočit.
Existuje několik předchozích případů, kdy malé děti spadly mezi gorily – jeden ze Zoo Chicago, druhý ze Zoo Jersey (Velká Británie). V obou případech dítě pozornost goril přežilo, v jednom z nich mu dokonce gorily pomohly. V rotterdamské zoo zase gorila přeskočila vodní příkop, aby mohla blíže k ženě, která se na ni chodila často dívat. Také tento incident skončil bez smrti gorily…
Proč byl tedy Harambe zastřelen? Zaprvé ředitel zoo nemohl vidět to slavné video, které teď sdílí celý internet. Jeho rozhodnutí muselo být rychlé, v řádu minut. Nebyl čas slyšet více názorů, diskutovat o nich, natož si pouštět nejaké nahrávky. Za druhé všechny alternativy měly spoustu BY. Ošetřovatelé se mohli pokusit Harambeho odlákat, aby od dítěte odešel – což se zřejmě pokusili, ale bez úspěchu. Mohli se pokusit nabídnout mu jídlo nebo s ním dítě za jeho oblíbené jídlo vyměnit – tomuto procesu primáti rozumí moc dobře. Další možností bylo pokusit se gorilu uspat. Ale na šipku mnoho zvířat spíše znervózní a naštve, což by mohlo vést k nechtěným reakcím. Žádná z popsaných možností nenabízela jednoznačně pozitivní řešení, na něž by se ředitel zoo mohl spolehnut.
Upřímně řečeno nevím, jak bych se za takových okolností sám zachoval – nejspíše by to záleželo na přesném znění informací, které bych měl k dispozici. Současně si ale nemohu pomoci, abych nepřemýšlel o tom, jak by se situace vyvíjela, kdyby ředitel vyhnal návštěvníky i veterináře pryč a na místě by zůstalo jen několik ošetřovatelů, které gorilák dobře znal. Za takových okolností se mohl zklidnit a dítě BY mohlo přežít incident bez zranění.
Je to strašlivé dilema. Jsem si jistý, že zaměstnanci zoo jsou zničení (i když aktivisté často popisují zoo jako vězení pro zvířata, zaměstnanci své zvířata hluboce milují a respektují je) a také já osobně jsem hrozně smutný, že byl zabit tak krásný primát. Jde o velkou ztrátu pro celý druh a současně litujeme smrti zvířete, které vlastně neudělalo vůbec nic špatného.
Asi se všichni shodneme na tom, že lidé by měli dávat lepší pozor na děti. Po webu už putuje petice, která vyzývá, aby rodiče chlapce nesli za smrt Harambeho právní zodpovědnost.
Názory dalších expertů zde: