Kdo je viník v případě zastřelené gorily, která údajně ohrožovala dítě? Nová fakta i názory expertů!
Vyšetřování sice ještě neskončilo, takže je nesmyslné dělat nějaké definitivní závěry, ale přibývá důkazů, že hlavním viníkem jsou rodiče dítěte. Ani zoo však zřejmě není bez viny…
V sobotu se v zoo v Cincinnatti odehrál příběh, o kterém psala snad všechna světové média: čtyřletý chlapec tam utekl rodičům, překonal několik zábran, které oddělují gorily od lidí a skočil do jejich výběhu. Zaměstnanci zoo pak raději zastřelili sedmnáctiletého samce Harambeho, než aby se dítěti něco stalo… O případu jsme podrobně psali ZDE.
Na světlo vyplývá řada faktů, o nichž se předtím nevědělo. Tak především rodiče chlapce nejsou žádní svatouškové – a zřejmě měli již předtím zcela jiné starosti, než je výchova dítěte. Matkou chlapce je dvaatřicetiletá Michelle Greggová, otcem pak šestatřicetiletý Deonne Dickerson – společně mají čtyři potomky. Deonne Dickerson má ovšem také pořádně zaplněný trestní rejstřík: našli byste v něm během posledních deseti let vloupání, prodej a přechovávání drog, vyhrožování zbraněmi a dokonce i únos…
Roku 2006 si odseděl rok za mřížemi právě kvůli drogám, zdá se ale, že po návratu z vězení se polepšil a začal se věnovat rodině i práci. Oba rodiče pracují, sice na nepříliš dobře placených místech, ale žijí běžný americký život. Zoo proti nim zatím nevznesla obžalobu za smrt gorily, ani oni ale doposud zoo nezažalovali za nedostatečnou bezpečnost u gorilího výběhu. Svědectví přítomných, která se podařilo novinářům shromáždit, naznačují, že oba rodiče se nijak „neflákali“, prostě se jen věnovali dalším svým třem dětem a čtyřletý jim na chvilku utekl…
Bylo nutné gorilu zabít?
Těsně po nešťastné události se vyrojilo na sociálních sítích mnoho komentářů, které odsoudily zoo za to, že gorilího samce nechala zastřelit. Ke složité otázce se však vyjádřilo již také mnoho expertů na primáty i na problematiku chovu v zoologických zahradách. Drtivá z nich souhlasí s postojem zoologické zahrady, řada však také upozorňuje na další faktory:
Ian Redmond, předseda Gorilla Organisation, pro CNN:„Když se gorilám dostanou do tlap věci, které by neměly mít, chovatelé s nimi normálně vyjednávají – vymění je pak třeba za ovoce nebo jejich oblíbené hračky.“
Primatoložka Julia Gailluci pro DailyMail: „Gorilí výběh měl být od lidí oddělen ještě jednou bariérou, aby se podobným incidentům předešlo.“
Rodiče chlapce, Foto: fb
Frans de Waal, primatolog, na svém FB účtu: „Když jsem viděl všechna videa, mám teď pocit, že Harambe se snažil chlapce spíše chránit. Jeho chování ukazuje kombinaci ochranářství a zmatení. Stál nad dítětem, držel ho, táhl ho vodou. Většina jeho reakcí byla způsobena hlukem lidí kolem. Ani jediný moment neprojevil agresivitu.“
Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha, pro Novinky.cz: „Nelze kritizovat, že se v Cincinnati Zoo rozhodli zasáhnout. O tom, v jak velkém ohrožení dítě bylo, lze spekulovat, ale jasné je, že v ohrožení bylo. Jen tak přihlížet nepřicházelo v úvahu. Pokud se někdo domnívá, že Harambe mohl být bleskurychle uspán, vychází spíš z toho, co viděl v akčních filmech, než z toho, co je a není možné. Uspat ho bez rizika pro chlapce možné nebylo, rozhodnutí bylo správné.“