Když se nepovede genová terapie, může vám vyrůst kost z oka
Terapie kmenovými buňkami představují budoucnost, shodují se lékaři. O to hůř mohou dopadnout tyto terapie, když se nepovedou…
Zní to jako zpráva z bulvárního deníku: „Ženě vyrostla kost z oka.“ Není to žádná fáma, o tomto případu informoval vědecký časopis Scientific American. A to je zcela seriózní zdroj informací…
Genové terapie jsou sice budoucností lékařství, v současnosti však má tato metoda ještě svoje mouchy. Zejména ve Spojených státech je velmi oblíbená, především pro kosmetické zákroky. Lékaři tam však využívají netestované genové terapie – jak moc se to může zvrhnout, se přesvědčila žena, které vyrostla kost z oka…
Půl milionu za genovou terapii
Kmenové buňky jsou buňky, které mají schopnost se dělit a přeměnit se na jiný buněčný typ. To umožňuje tělu vytvořit nové buňky a opravit tak poškozené části těla, které se skládá např. z buněk, které se neumí dělit. Kmenové buňky v současnosti používané běžně v terapii jsou převážně z kostní dřeně, periferní krve a pupečníkové krve. Tyto mladé a rychle rostoucí buňky jsou schopné produkce mnoha růstových látek a jiných působků, což může potlačit odumírání narušené tkáně a pomáhat v regeneraci.
Za terapii zaplatila 20 000 dolarů, v přepočtu asi 400 000 korun. Šlo o zákrok s využitím metody neschválené a federálně netestované. Místo, aby žena zkrásněla a omládla, což byl smysl zákroku, jí v pravém očním víčku vznikla kost. Podle zprávy Scientific Americanu žena na svůj problém přišla, když se při mrkání začal ozývat „klapavý zvuk“. Trpěla také silnou bolestí víčka, a tak navštívila lékaře. Šedesátiletá Američanka šla okamžitě pod nůž – po šestihodinové operaci z ní chirurgové vytáhli kus kosti. Z víčka…
Kde se v oku vzala? Žena čtvrt roku před tím podstoupila nový druh plastické operace: vyhlazení vrásek pomocí vlastních kmenových buněk. Lékaři z nejmenované kliniky v Beverly Hills ženě vytáhli z oblasti pasu tukovou tkáň a z ní vytáhli tzv. mesenchymální kmenové buňky. Z nich může vzniknout kost, tuk nebo chrupavka.
Kmenové buňky měly omladit tvář stárnoucí ženy, ale zachovaly se způsobem, jaký lékaři nečekali: došlo k nečekané reakci s minerální výplní vrásek. Výsledkem bylo, že ve víčku se z kmenových buněk stala kost. Malá, ale stejně bolestivá. Díky včasnému zákroku nakonec vše dopadlo dobře. Stalo se to už roku 2009, ale lékaři o případu informovali až nyní.
Šedá zóna mezi obchodem a léčením
Podobných neschválených zákroků se v USA a v některých asijských zemích odehrají ročně tisíce až desetitisíce. Cena se pohybuje mezi 40 000 korunami a několika miliony korun. Jejich prodejci využívají „šedé zóny“ v zákonech, když tvrdí, že jde o kosmetické zákroky a ne o léčbu. A kosmetika nepotřebuje tolik „razítek“ a povolení jako medicína… Zatím se sice objevilo jen minimum problémů, experti však varují, že jich bude přibývat.
Tyto přípravky totiž často nejsou založené na seriózním vědeckém výzkumu, ale jen na co nejrychlejším zisku. Přitom však tyto prostředky zjevně fungují. Podle tvrzení kosmetických center, které se tímto obchodem zabývají, je tvář omlazená kmenovými buňkami až o 25 procent mladistvější než před zákrokem. Lékaři však varují: tyto metody nejsou ověřené, nejsou klinicky testované jako léky, přesto mohou mít na člověka mnohem větší vliv než normální léky. Zatímco chemikálie přítomné v lécích na předpis z organismu zmizí po několika dnech nebo týdnech, upravené kmenové buňky v něm zůstanou už navždy – s účinky, které se nedají úplně předvídat…
Text: RD