Kdy převezmou vládu stroje? Přesně za 7 let!
Revoluce v postupné automatizaci a rozvoji umělé inteligence je za rohem, a tak bychom měli počítat dny do vlády strojů… Opravdu je to tak? Co nás tedy čeká?
Jistě, s matrixovsky černými vizemi budoucnosti někdo přijde každou chvíli, tentokrát bychom však obavy o budoucích pořádcích měli brát vážně. Uznávaná platforma s názvem Světové ekonomické fórum totiž nedávno zveřejnila výzkum, podle něhož nebude trvat dlouho a stroje se stanou zodpovědné za většinu celosvětové ekonomiky. Co to přesně znamená a na co bychom se tedy měli připravit?
Vláda strojů za rohem
V rámci výzkumu došlo ke zpovídání personalistů ze zhruba třech stovek velkých firem po celém světě. Tito velcí hráči mají leckdy poměrně jasné představy o tom, jakou míru automatizace do budoucna očekávají. Způsob výpočtu je poměrně složitý, ale principiálně spočívá v tom, že v dnešní době tvoří lidská práce (při sečtení všech pracovních hodin všech pracujících) 71 procent výkonu celosvětové ekonomiky. O více než čtvrtinu se tedy starají stroje a tento poměr by měl každým rokem narůstat ve prospěch umělých pomocníků. Zlomem pak bude rok 2025, kdy se stroje budou starat o 52 procent a lidé jen o 48. Lze tedy říci, že nás dělí pouhých sedm let do doby, než budou stroje ekonomicky aktivnější a užitečnější než my!
Těžká budoucnost
S tím samozřejmě bude souviset i úbytek řady pracovních míst, v nichž budou umělé výtvory člověka nahrazovat. Nemuselo by se však jednat o zcela zásadní problém. Ačkoli desítky milionů míst zaniknou, ještě větší počet by jich naopak měl vzniknout; což je poměrně odvážná představa, když dnes téměř ani nedokážeme určit, jaké by to mohly být…
Jisté však je, že automatizace postihne především výrobní sektor, dělníků v továrnách tedy bude podle očekávání ubývat. To je nemilé především pro naši republiku, jež už z loňské analýzy vyšla mizerně, když byla vyhodnocena jako nejrizikovější ze všech evropských států (z pohledu ohrožení automatizací). Naopak ve zpracování dat, jichž díky strojům budeme mít obrovské množství, tkví budoucnost, stejně jako v dalších oblastech informačních technologií. V zásadě se tedy o žádné šokující informace, neboť důraz na IT je nám vštěpován už dobré dvě desítky let. Práce tedy bude, jen je nutné počítat s přeškolením pro provoz v plně digitálním věku...
Text: MS