Kdo ohrožuje Česko? Rusko a Čína, říká jasně nová zpráva BIS
Aktuální veřejná správa BIS je tentokrát nezvykle otevřená a pojmenovává největší rizika a jejich původce.
„V souladu se stanovenými prioritami, mírou rizik pro zájmy České republiky a vlastními kapacitami a možnostmi BIS byly prioritními cíli aktivity ruské a čínské státní moci ohrožující bezpečnost a další klíčové zájmy České republiky.“ Kde BIS bere pocit, že právě tyto 2 země nás ohrožují?
Ukecaní Češi
„Ruská činnost se kontinuálně orientovala zejména na vlivové operace a vědomé i nevědomé vytěžování českých zdrojů. Čínské aktivity v dotčeném roce vykazovaly oproti předchozímu roku méně ovlivňování a více zpravodajského pronikání.“ Co to v praxi znamená? V podstatě informační „vytěžování“ českých občanů, ať už jsou „jenom“ ukecaní a vychloubační, nebo tuší s kým mluví a aktivně napomáhají ruské straně se získáváním informací. Dlouhodobě se mluví o naddimenzovanosti ruské ambasády v Česku, což znamená velké množství špionů umístěných k nám pod diplomatickým krytím. V konkrétních číslech to je 140 zaměstnanců, které pracují na ruské ambasádě a konzulátech, přičemž diplomatickou imunitou disponuje 53 z nich. „Ruský diplomatický sbor zůstává pro české občany nejvýznamnějším zdrojem rizika nevědomého kontaktu se zpravodajským důstojníkem cizí moci a nátlakovou pákou na Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, resp. na disproporčně menší českou misi v Rusku.“ I tady má množství „diplomatů“ působících na území Česka svůj význam. Pokud totiž dojde k vyhoštění některého z nich, bývává diplomatické reakce, tedy odvetný krok, reciproční vyhoštění našeho diplomata. A my jich v Rusku tolik nemáme.
Kybernetický útok
Málokdo ví, že v loňském roce proběhl kybernetický útok zaměřený proti našemu Ministerstvu zahraničí, útočníci se dostali k adresám a emailových schránkám pracovníků ministerstva. Lubomír Zaorálek na tiskové konferenci po odhalení útoku naznačil, že atak mohl být vedený z Ruska. Konkrétně tehdy pronesl: „Charakter toho útoku je takový, že ten útok byl velice sofistikovaný. Takže musel být podle odborníků prováděný nějakým zahraničním státem. Také mi sdělili, že způsob, jakým byl útok proveden, velmi připomíná charakter útoků, které byly provedeny na internetový systém demokratické strany ve Spojených státech amerických." Kybernetické útoky Rusko neustále vylepšuje.
Proč zrovna Rusko?
Na tuto otázku se dá odpovědět v podstatě jednou větou z výroční zprávy BOS: „BIS nezaznamenala žádné, z hlediska působnosti, relevantní aktivity zpravodajských služeb dalších států.“ Nicméně na otázku Proč zrovna Česko? Je potřeba se podívat do historie. Od roku 1968, kdy spolu s invazními vojsky přicestovali i pracovníci tajných služeb, se tady etablovala silná zpravodajská komunita, která si vytvořila kvalitní síť kontaktů, kterou vlastně neustále rozšiřuje. Ostatně i ruská menšina na našem území tvoří desítky tisíc lidí. Cílem Ruska je rozvrácení NATO a EU a vzhledem k tomu, že v obou organizacích je ČR platným členem, jdou cíle Ruska přímo proti zahraniční politice ČR. I když v Česku našla živnou půdu celá řada proruských dezinformačních webu, ve veřejně dostupné části zprávy je napsáno, že tato část prorusky působících sil nebyla rozpracována.
Průmysl lži
„Musí existovat pluralita pravd,“ cituje Alexandra Alvarová ředitelku pařížské redakce ruského propagandistického webu Sputnik ve své knize Průmysl lži. „Dnes je v každé zemí, kde ruská propaganda působí, nepřítel formulován malinko odlišně, podle kulturních stereotypů. Univerzálně jsou vděčným nepřítelem imigranti,“ vysvětluje autorka a zdůrazňuje, že českým specifikem, které vyhrotil volební tým prezidenta Zemana, je blíže nespecifikovaná tzv. pražská kavárna. Právě ona polarizace pravd a její rozmělňování je vodou na mlýn dezinformátorům, kteří se jí následně dál chopí a pouštějí do světa, což vede k možnému příklonu k nedemokratickému vidění světa. Podle množství informací, které jsou věnované hrozbám z ruské a čínské strany a množství informací, které se věnují nebezpečí islamistické hrozbě je jasné, co BIS považuje za větší riziko. Zpráva je bez obrázků a je ní jediná tabulka: ruská hybridní strategie v kostce. Veřejnou část zprávy si můžete zde. Text: Topi Pigula