Kdo může za epidemii zika? Brazilský lékař ukázal na viníky
Virus zika se šíří Jižní Amerikou zcela nečekanou rychlostí – a jeho následky jsou hrůzné: deformované děti, infikované těhotné ženy… Je logické, že se hledají viníci.
Když pomineme absurdní konspirace typu „Byl to Bill Gates, který chce vyhladit lidstvo“, ukazuje se, že tato epidemie opravdu lidské viníky má. Wilson Savino, ředitel brazilského Institutu Oswalda Cruze, viní vědce.
V rozhovoru pro britský deník Guardian upozornil, že situace se zikou je velmi podobná tomu, jak se šířil před 30 lety virus HIV. Stejně jako tehdy i nyní vědecká komunita selhala v tom, že ho naprosto podcenila.
„Vědci a lékařská komunita tehdy vůbec netušili, co se děje – to trvalo, než umřely spousty lidí a do výzkumu nepřitekly další peníze,“ tvrdí Savino. „Teprve potom se ukázalo, že jde o globální problém. Tomu stejnému teď čelíme v Brazílii – sice jsme již virus zika identifikovali, ale víme o něm hrozivě málo; ve srovnání třeba s horečkou dengue. Úroveň ignorance je podobná té před 32 lety…“
Savino jen tak neplácá, je jedním z předních brazilských vědců, kteří se viru zika dlouhodobě věnují. I díky němu víme o viru to, co o něm víme: Poprvé byl pozorován v Ugandě roku 1947. Odtamtud se do Brazílie dostal s největší pravděpodobností roku 2014, kdy ho tam zřejmě donesl někdo z návštěvníků fotbalového mistrovství světa. V současné době je 1,5 milionu nakažených a jejich počet rychle roste.
Největší problém spočívá v tom, že symptomy viru se asi u 80 procent nakažených vůbec neprojeví. U zbytku ale zika způsobuje bolest kloubů a svalů, vyrážku a pálení kůže. Existuje také důvodné podezření, že právě zika způsobuje mikrocefalii – tedy nevratné změny velikosti hlavy u novorozenců. Právě tímto si ale zatím vědci nejsou zcela jistí; je také možné, že jde o dva na sobě nezávislé jevy, které se jen projevují ve stejný čas ve stejné oblasti. Zvýšení počtu mikrocefaliků je však extrémní: od roku 2014 jejich počet stoupl ze 150 případů na 4000 případů!
Gúbio Soares Campos, brazilský virolog, v rozhovoru pro Guardian varoval před podceňováním viru. Zejména proto, že vědci zatím neznají dlouhodobé následky působení viru – od vypuknutí epidemie uplynula příliš krátká doba, aby je poznali. A v Ugandě virus prakticky nikdo nestudoval, takže lékaři jsou vlastně skoro bez informací…