Kdo byl první programátor na světě? Žena!
Přesně před 200 lety se narodila Ada Kingová, zřejmě první programátorka...
Britská matematička Augusta Ada Kingová, od jejíhož narození uplyne 10. prosince 200 let, je považována za první programátorku. Tato dcera slavného básníka Georga Gordona Byrona, po níž byl v roce 1979 pojmenován programovací jazyk Ada používaný armádou USA, se zřejmě podílela i na konstrukci předchůdce moderního počítače vynálezce Charlese Babbagea.
Babbagea poznala díky své zálibě v matematice a začala s ním spolupracovat na vývoji jeho "analytického stroje". Vymýšlela metody programování. Tento stroj měl základní prvky moderního počítače, jen logické úkony neprováděly elektrony v polovodičových prvcích, ale pohyb ozubených kol. A především jej šlo programovat pomocí děrných štítků. Významný podíl Kingové spočíval i v tom, že se starala o finance "vývojářského týmu" a snažila se popularizovat jejich práci. Právě v jejích poznámkách k tomuto stroji byl objeven algoritmus, který je považován za první známý počítačový program.
Kingová, hraběnka z Lovelace, ale zdědila po otci kromě literárních vloh i nevyrovnanou povahu a trpěla těžkými neurózami, jejichž tehdejší "léčba" spočívala v podávání opiátů, na nichž se stala závislou. Od manžela, hraběte Williama Kinga, s nímž měla tři děti a který byl milovníkem koňských dostihů, prý pochytila sázkařskou vášeň.
Ada Lovelace
Ada Kingová zemřela 27. listopadu 1852 v pouhých sedmatřiceti letech na rakovinu dělohy. Babbage zbavený pomoci i finančních zdrojů Kingové se stáhl do ústraní a upadl v zapomenutí.
ČTK