Mohou děti pít kávu aneb Je poškození jejich růstu mýtus, nebo realita?
Víra, že pití kávy u dětí způsobí závažné problémy s jejich růstem, je silně zakořeněná v řadě rodin. Víte ale, kde se zrodila a co na ni říká věda?
Na konci 19. století měla káva v Evropě i Americe už velmi pevnou pozici. Společnost Postum Cereal Company, vyrábějící od roku 1895 nápoj z praženého obilí, se však na zlomku století rozhodla přebrat alespoň část konzumentů, kteří kávě fandili. Její produkt Postum sice chuťově nemohl kávě konkurovat, ale protože neobsahoval kofein, mohla firma zacílit na spotřebitele zohledňující zdraví. Princip byl jednoduchý. Při zdůrazňování pozitivních vlivů Postumu na zdraví používat argumenty, které si běžný konzument vlastními silami nemůže ověřit.
Káva poškozuje vaše děti
Boston Globe je dodnes respektovaným americkým deníkem, který vznikl roku 1872. V roce 1901 v něm však proběhla série reklam mající za úkol podpořit Postum na úkor kávy. Mimo jiné se v nich tvrdilo, že káva zastavuje růst dětí a po jejím požití čeká děti dyspepsie, což je souhrnný název pro celou řadu žaludečních a střevních problémů. Útočit na mateřské city je dlouhodobě odzkoušený reklamní trik. Žádná matka totiž nebude dobrovolně u svých potomků riskovat poruchy trávení, když je na trhu zdánlivě bezpečná, i když ne tak chutná náhražka.
Dáváte kávu dětem? Zdroj: iStock
I když se žádné z proklamovaných tvrzení nikdy nepotvrdilo, podařilo se alespoň část pijáků kávy přetáhnout na svou stranu. Postum se stal oblíbený například u mormonů, kteří se vyhýbají návykovým látkám, za které považují i kávu.
Vědecké bádání
Ve vědecké komunitě samozřejmě proběhly výzkumy s cílem zjistit, zda káva má na zdraví spotřebitele vliv. Některé dokonce ukázaly spíše blahodárný vliv kávy na lidský organismus. Bádání se zaměřovalo na vliv kávy na množství vápníku v těle. Kdyby se totiž prokázalo, že kofein může stát za řídnutím kostí, měli by konzumenti problém s osteoporózou. Měření ale prokázalo, že vliv je zanedbatelný, a pokud si chcete pojistit, že bude naprosto nulový, stačí si do kávy přidat trochu mléka, což je dnes zcela běžná praxe.
Dobová kampaň zaměřená na propagaci nápoje Postum rozhodně nebyla vedena férovými prostředky a v jistém smyslu skutečně kávu poškodila. Důkazem je stále přetrvávající mýtus o tom, že klasické kávové nápoje brzdí dětský růst. Pokud si však chcete být stoprocentně jistí, že dětem nepoškodíte zdraví, stačí počkat do puberty, kdy je růst kostí u dětí dokončen. U dívek se tak děje v 15 až 16 letech. U chlapců v 17 až 18 letech. Opět ale dodejme, že brždění růstu dětí kávou nebylo prokázáno. Lékaři spíše varují před nadměrnými dávkami kofeinu, které dítě může pitím kávy dostat do těla. Existují však jasná dávkovací doporučení, u kterých si můžete být jistí, že svému dítěti neublížíte.