6. února 2024 13:50

Jakou rakovinu má Karel III.? Experti prozradili nejpravděpodobnější varianty

Většina lékařů, kteří se na toto téma odvážili spekulovat, je ohledně zdravotního stavu krále Karla III. optimistická. Jeho rakovina by podle nich neměla být vážná.

Zpráva, že má britský král Karel III. rakovinu, prošla během několika hodin všemi světovými médii. Buckinghamský palác ve vyjádření uvedl, že se na zhoubný nádor přišlo díky zákroku, který panovník nedávno podstoupil v souvislosti se zvětšenou prostatou.

Informaci, o jaký typ rakoviny se jedná, ale Britové nedostali. Víme, jen, že nejde přímo o rakovinu prostaty. Mezi onkology se nicméně o tom, s čím by se mohl britský král léčit, už objevily první spekulace.

Dobré prognózy

Svůj odhad médiím sdělil například britský klinický onkolog, profesor Robert Thomas, který dlouhodobě působí jako odborný konzultant britské Národní zdravotní služby. Podle něj může král trpět ranou formou rakoviny močového měchýře, která zasáhla močovou trubici. Podle toho, co sdělil serveru National World, lékaři tuto formu rakoviny objeví právě během léčby zvětšené prostaty.

Močová trubice má podobné buňky, jako močový měchýř,“ uvedl. „Léčbou by bylo chirurgické odstranění s pomocí cystoskopie, což už se mohlo v případě krále Karla III. odehrát. Pokud se tumor nerozšířil do svalů ve stěnách močové trubice či měchýře, většinou se chemoterapie jednou týdně vstřikuje přímo do močového měchýře po dobu 6 týdnů. To způsobuje cystitidu (tj. infekci močových cest, pozn. aut.), ale prognóza je většinou velmi dobrá.“ Podle Thomase by tato forma léčby tím pádem vysvětlila i Karlovu následující šestitýdenní pauzu od královských povinností.

K tématu: ON-LINE: Šokovaný svět reaguje na zprávu o rakovině Karla III. Nemoc odhalili včas, říká Sunak

Že se nejedná o příliš agresivní formu rakoviny si podle CNN Prima News myslí i slavný americký onkolog Ezekiel Emanuel. „V první řadě bychom měli projevit sympatie králi Karlovi a jeho rodině. Když se dozvíte, že máte rakovinu, byť by byla relativně banální, je to vždy šok, který může lidi vést k přehodnocení jejich životů,“ uvedl.

Ve svých odhadech ohledně přesné diagnózy se ale od svého britského protějšku odlišuje. Rakovinu podle něj mohli totiž královi lékaři odhalit díky krevním testům. „Může se tedy jednat o rakovinu související s krevním oběhem. Existují i velmi agresivní varianty, což ale nebude tento případ, vzhledem k léčbě, kterou král podstupuje.“ Také on ale upozornil, že jde samozřejmě pouze o jeho vlastní domněnky.

Dozví se veřejnost pravdu?

Kdy a jestli vůbec Buckinghamský palác podrobnější diagnózu Karla III. uvede, není jasné, a zda by to veřejnost vůbec mělo zajímat, se okamžitě stalo kontroverzním tématem. Jedni tvrdí, že i král má právo na soukromí, objevily se však i domněnky, zda panovníkův stav není horší, než veřejnost tuší. S tím, jak nepříjemná je nejistota ohledně zdravotního stavu významné státní osobnosti, máme koneckonců zkušenosti i v České republice, stačí vzpomenout hospitalizaci tehdejšího prezidenta Miloše Zemana v roce 2021.

Připomeňte si: Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici

Známý americký lékař, profesor Jonathan Reiner, Buckinghamský palác nyní v rozhovoru s CNN právě kvůli zatajování přesné diagnózy britského panovníka také ostře zkritizoval. „Myslím si, že je to velmi špatné rozhodnutí. Živí to spekulace a obavy. Sejmout stigma z těchto vážných diagnóz je velmi důležité. Doufám, že to Buckinghamský palác nakonec přijme jako příležitost k tomu být transparentnější,“ dodal.

Zdroj: CNN Prima News, CNNNational World

Mohli jste minout: Karel III. zahájil léčbu rakoviny. Slavný onkolog naznačil, o jaký typ nemoci se může jednat

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom