Jídlo z 3D tiskárny je tady! Chuťovka, nebo blaf?
Jídlo z 3D tiskárny je tady! Chuťovka, nebo blaf?
Gastronomie je věcí spíše tradiční, byť i ona vystrkuje nové výhonky. Když jsou buchty od maminky, tak chutnají jinak, než když je připraví robot. Jenže i na tomto poli se pokrok nezastavil. Dnešní 3D tiskárny dokážou vytisknout stravitelný oběd i netradiční vánoční cukroví.
Trojrozměrné tiskárny zvládají vytisknout širokou plejádu věcí. Na světlo světa se z nich dostaly funkční zbraně, boty, zuby a jak jsme před časem na našich stránkách informovali, tak byl vytištěn i živý rakovinný nádor. Opačný pól toho, co lze na 3D tiskárně vytisknout je jídlo, jehož baštou byly až doposud tradiční kuchyně s pánvemi, sporáky, horkým plamenem a tu více, tam méně šikovnými kuchaři a kuchtíky. Tiskárna jídla razící si cestu do světa pod názvem foodini, má v plánu tohle všechno zrušit. Vytištěné poživatiny prý chutnají dobře.
Jak takové jídlo vypadá? Víc než dobře, podívejte se:
Základem je hmota řídké konzistence, tvořená konkrétní potravinovou ingrediencí. Tou může být čokoláda, těsto, mixovaná zelenina nebo ovoce. Naplněné zásobníky pak tisknou v předem naprogramovaném pořadí do takřka jakýchkoli tvarů. Můžete si vytisknout vlastní čokoládovou podobiznu nebo naopak podobiznu své milé. Dárek nad jiné neočekávaný. Nejedí vaše děti zeleninu? Co takhle udělat z obyčejné, nepříliš populární potraviny atraktivní kousek přímo k „sežrání“. Mrkvové letadýlko, jehož pilot je celerový a ozdoby na křídlech svítí hráškovou zelení, by ochutnalo i dítě, které se jinak zelenině obloukem vyhýbá. Nebo „nudle“ do polévky ve tvaru oblíbených dinosaurů? Není problém.
Celý vtip je v tom, že náplň, z níž foodini tiskne, je opravdová potravina a nikoliv chemická náhražka. Jen nesmí být ani tuhá, ani sypká, ani příliš řídká. Samozřejmě jednotlivé ingredience se dají kombinovat. Návštěvu zase k vínu můžete překvapit vláčkem, který má mašinku ze slaného bramborového těsta, vagónky s příchutí arašídů, jejichž střecha je dokonale sýrová. Stačí jen trochu zapéct. A pokud není nutná další tepelná úprava, lze jíst přímo z tiskárny. Ideální využití se nabízí na Vánoce, protože ne každého baví vykrajování, a navíc si lze navolit tvar podle vlastní, jakkoliv bujné fantazie. V Berlíně byla otevřena cukrárna nabízející keksíky a sladkosti vytvořené tisknoucím „kuchařem“. Asi nikoho nepřekvapí, že se stala atrakcí zejména mezi dětmi.
Usměvavá blondýnka Lynette Kucsma, zakladatelka firmy Natural Machines vyrábějící foodini tvrdí, že „za několik let budou tyto přístroje v domácnostech stejně běžné, jako jsou dnes mikrovlnné trouby.“ Stroj sám o sobě může mikrovlnku připomínat. Zatímco americká CNN neopomněla ve svých zprávách zdůraznit, že stroj dokáže stvořit i burger, britský The Guardien obdivuje přesně vytvořené komůrky z bramborové kaše ne nepodobné včelím plástvím, jež se dají vyplnit další přílohou. Co komůrka, to sousto.
„V podstatě se jedná o to zmenšit kuchyni do přístroje o velikosti pícky. Vezměte si mikrovlnnou troubu, například v 70. letech se lidé obávali, že potraviny v ní připravené budou otrávené zářením. Stačilo sotva 30 let a v každé domácnosti už jedna pracuje. Z foodini vychází skutečné jídlo tvořené reálnými, čerstvými surovinami. Jen bylo připraveno za použití nové technologie“ obhajuje Lynette Kucsma tento gastronomický model. Ovšem z hlediska české národní kuchyně není náš tradiční jídelníček pro 3D tisk zrovna ideální. Guláš se šesti, svíčková podle maminčina receptu, kapr na černo či divočák se zelím či šípkovou omáčkou, to se bude tisknout věru špatně. Řekněme si na rovinu. Zatím žádná 3D tiskárna nevytiskne kvalitní řízek. Ale kdo ví, třeba jednou... Ale až se budou michelinské hvězdy rozdávat za nejzajímavější, předem naprogramovaný tvar, nebude to už příliš smutný svět?
Text Topi Pigula