Jaký maximální věk je ještě přijatelný? Hranice padají!
Hranice maximální délky lidského života se dnes posunují do nečakaných výšek. Když máte dost peněz...
Američané se podle průzkumu veřejného mínění nijak netěší z prognóz dlouhověkosti, kterou jim slibuje moderní vědecký výzkum. Devadesátiny by většina z nich ještě brala, ale věk nad 120 let už láká málokoho. Vyplývá to z průzkum americké agentury Pew Research Center, který zveřejnila agentura AP.
Vědci už dnes dokážou prodloužit život myším, červům a mouchám, ale pilulky dlouhověkosti pro lidi ještě dlouho k mání nebudou. Přesto někteří vědci podle AP očekávají, že někdy po roce 2050 už nebude věk kolem 120 let výjimečný. Zaslouží se o to hlavně revoluční metody ve zdravotnictví.
Američany ale podle všeho taková perspektiva neláká. Šestapadesát procent dotázaných nestojí o léčebné postupy, které by jim umožnily žít 120 či víc let. Pro 51 procent lidí by takový stav nebyl společensky únosný - dlouhověkost by byla nákladná a mohli by si ji dovolit jen movití lidé.
Podle vědců Američané ale dělají chybu, pokud se dlouhověkosti bojí. Spojují ji totiž většinou s chronickými chorobami, které lidi vysokého věku často sužují. Gerontoložka z Kalifornské univerzity Cynthia Kenyonová ale tvrdí, že výzkum se soustřeďuje nejen na reálné prodloužení života, ale i na zachování dobrého zdraví.
Co takhle žít v laboratoři?
"Většina laboratorních zvířat s prodlouženou délkou života vypadá zároveň zdravěji. Jako kdyby devadesátiletý kmet vypadal na pětačtyřicet let věku," řekla Kanyonová agentuře AP.
Podle dotázaných Američanů se ideální délka života pohybuje mezi 79 a 100 lety věku, průměr se pohybuje kolem devadesátky. Očekávaná délka života je dnes v USA u mužů 76,2 roku, u žen 81 let. Nejlepším receptem na dlouhověkost je podle amerických vědců zdravý rozum - vyvážená strava, odpovídající váha a cvičení.
ČTK