Co dělat v extrémní bouřce, která může vést k tornádu? Tyto rady vám mohou zachránit život
Hodonínské tornádo ukázalo, jakou paseku dokáže příroda zničehonic napáchat, ale také, že řada lidí neví, jak během extrémní bouře chránit svůj život.
Síla tornád se měří pomocí Fujitovy stupnice od F0 (malé škody) až F5, kdy dochází k ohromujícím škodám, vzduchem létají velké projektily o velikosti automobilu, dochází ke kácení stromů a poškození budov včetně železobetonových konstrukcí.
Hodonínské tornádo se pohybovalo na škále F3–F4 a nechalo za sebou 5 obětí, stovky zraněných a obrovské materiální škody, které zřejmě dosáhnou stovek milionů korun. Jak se chovat, když se strhne přírodní katastrofa?
1. Sledujte zpravodajství
Silná bouře může náhle zvednout hladiny vodních toků, proto se jak v rozhlase, tak v televizi oznamují výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu, které mají v případě bouřek 5 stupňů.
- silné bouřky, jestliže se očekává výskyt bouřek se srážkami nad 30 mm nebo nárazy větru nad 20 m/s (70 km/h).
- velmi silné bouřky, jestliže se očekává výskyt bouřek se srážkami nad 50 mm, nárazy větru nad 25 m/s (90 km/h) nebo kroupami o průměru nad cca 2 cm.
- velmi silné bouřky s přívalovými srážkami, jestliže se očekává bezprostřední výskyt bouřek s přívalovými srážkami nad 30 mm/15 min nebo nad 40 mm/30 min nebo nad 50 mm/1h nebo nad 70 mm/3h.
- extrémně silné bouřky, jestliže se očekává výskyt bouřek se srážkami nad 90 mm, nárazy větru nad 30 m/s (110 km/h) nebo kroupami o průměru nad cca 4 cm.
- extrémně silné bouřky s přívalovými srážkami.
2. Schovejte se
Američtí, ale i čeští lovci bouřek a tornád vědí, že když jsou kvůli fotce či videu co nejblíže, riskují život. Přesto je mezi nimi relativně málo obětí, což je dáno tím, že znají typy mraků, mají zkušenosti a vědí, kdy je dobré vyklidit pole. Sledují meteorologický radar, který zaznamenává bouřky, ale samotné tornádo „nevidí“. První a nejlogičtější rada zní: schovejte se! Žádná fotka nestojí za zranění. Meteorologové bouřky očekávali, ale tornádo bylo velmi dramatickým překvapením.
Mezi nevhodné úkryty patří z důvodu zásahu bleskem soliterní stromy, sloupy elektrického vedení či osamělá stavení bez hromosvodu. „Po úderu bleskem zemře denně na světě v průměru deset lidí,“ píše Eva Šafrová v časopise Run. V lese hrozí zranění od padajících větví. Ideální je budova v zástavbě, avšak pokud vás bouře zastihne v terénu, velmi dobrým úkrytem je i automobil, jehož kovová karoserie funguje jako Faradayova klec.
3. Nestůjte u okna
Setrvat v bytě znamená v případě bouřky být v úkrytu, byť jak ukázalo tornádo na Hodonínsku, v extrémním případě může dojít i k destrukci domu. Sledovat bouřku skrz okno každopádně není dobrý nápad. Bouřkám předcházejí prudké poryvy větru a jakýkoli letící předmět může změnit okno ve změť nebezpečně ostrých šrapnelů. Pokud bouře nabere na takové síle, že se rozbíjejí okna a ze střech padají tašky, ideální místností je koupelna, která okna povětšinou nemá anebo jsou alespoň malá.
4. Nelehejte si na zem a slezte z kola
Pokud vás bouře zastihne ve volném terénu, nelehejte si na zem. Plocha styku se zemí by měla být co nejmenší, navíc vás od země alespoň trochu izolují podrážky bot. Utéct bouřce na kole či motocyklu je taktéž riskantní řešení. Pneumatiky vás sice izolují od země, ale nikterak nejste krytí shora a navíc riskujete nejen zásah blesku, ale i pád vlivem náhlého poryvu větru.
5. Schovejte se v údolí
Při bouřce v otevřené krajině nevyčnívejte. Ideální místo pro úkryt je v co nejnižší poloze, jako je údolí či úvozová cesta. Mějte ale na paměti, že se tudy může prohnat náhlá přívalová vlna, proto buďte ve střehu.
Závěrem: Buďte připraveni
Američané, kteří mají s tornády dlouholeté zkušenosti, radí úkryt ve vaně a přikrytí dekou, případně skrytí v garáži či sklepě. V tornádových oblastech je běžné mít vybudovaný úkryt se zásobou potravin, plynovým vařičem a svíčkami. Velké bouře totiž běžně přeruší dodávky energií, telefon i internet. Václav Cílek ve své knize Ruka noci podaná dodává se spoluautory kompletní manuál pro prepery (z anglického slova prepare – připraven), v prvních chvílích se totiž budete muset spolehnout jen sami na sebe.
„V České republice se nejvíce bouřkových dní (až 30 dní za rok) vyskytuje v severních horských oblastech. Nejméně (10 až 20 bouřkových dní) se vyskytuje v západních a středních Čechách a na jižní Moravě,“ udává Český hydrometeorologický ústav. Pravděpodobnost zranění při bouřce není veliká, ale ne nadarmo se říká, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Hodonínské tornádo, tedy nejničivější typ větrné bouře, nebylo jediné v historii Česka, ale bylo nejsilnější. Tak proč zbytečně riskovat.