Jak přežít extrémní chlad? Zkoumání slavného otužilce doporučuje meditaci
Slavný otužilec Wim Hof podnítil spoustu zkoumání toho, co všechno může lidské tělo vydržet. Jeho vystavování se extrémnímu chladu by mohlo být inspirací i pro nás a pomoci léčbě řady nervových nemocí.
Ode dneška můžete v kinech vidět film s názvem Arctic, který připomene končící zimu důsledněji, než by leckomu z nás možná bylo milé. Herecká hvězda Mads Mikkelsen se ocitne kdesi za polárním kruhem s mizivými vyhlídkami na přežití. Co by měl člověk dělat, aby v takto nehostinných podmínkách přežil? Určitý návod poskytne tento film, přesto se však zjevně jedná o dramatizaci; pokud vás ale zajímá příběh skutečného ledového muže, jeden takový Nizozemec poskytne spoustu inspirace.
Otužování meditací
Holandský extrémní sportovec Wim Hof si vysloužil přezdívku Ledový muž – a není třeba dlouze přemýšlet proč. Je totiž držitelem řady světových rekordů, jež mají leccos společného s těžko představitelnou zimou: uběhl půlmaraton (tedy trať v délce 21 kilometrů) na sněhu a ledu – bosý; v kraťasech lezl na Mount Everest a Kilimandžáro; dokáže být téměř dvě hodiny obklopen ledovou lázní; a donedávna byl i nejrychlejším plavcem ve vodě pod ledem. A to vše díky své vlastní metodě.
Ta stojí na pravidelném vystavování se chladu, dýchacích technikách a meditaci. Různých kombinací těchto činností je spousta, ale v zásadě jde o to, že dýchání pomáhá zklidnění těla a výraznému prokrvení organismu. Meditace může posloužit ke kontrole vjemů a jejich přijetí namísto toho, aby s nimi člověk bojoval. A to vše je samozřejmě užitečné praktikovat společně s ledovými sprchami či koupelemi, které dají prodýchanému a zklidněnému tělu příležitost, aby se s těžkými podmínkami vyrovnalo.
Zní to vlastně banálně, ale díky dlouhodobému tréninku se Hofovi podařilo pracovat s autonomním nervovým systémem, který (jak je patrné už z jeho názvu) není u lidí ovlivnitelný vůlí. Během meditace dokáže Hof regulovat svou tělesnou teplotu a snížit ji až o deset stupňů, což je podle tradiční medicíny nejen nemožné, ale navíc i neslučitelné se životem. Brzy šedesátiletý otužilec však stále spokojeně žije. Jak to dělá?
Věda stále nechápe
Jakkoli by se ale mohlo zdát, že se jedná o jakési pochybné šarlatánství, sám Hof aktivně spolupracuje s vědci na seriózních vysvětleních svých neuvěřitelných kousků. Především poslední série pokusů s nizozemskými vědci, jež byla prezentovaná v minulém roce, ukázala zajímavé možnosti využití Hofových technik v léčbě rozličných nemocí. Sledování Hofa na magnetické rezonanci totiž prokázalo, že se mu při vystavení chladu aktivuje část mozku spojená se stresem a senzorickou bolestí. Stresová reakce tak nakonec způsobí aktivaci receptorů pro opioidy a kanabinoidy, čímž utlumí Hofovo pociťování bolesti.
A znovu – toto by za normálních podmínek nemělo být možné, respektive ovlivnitelné vůlí. Zdá se však, že pravidelnou meditací a otužováním dosáhl Hof takových proměn ve svém mozku, že jeho zkoumání dává určitou šanci všem, kteří mají potíže s nervovým systémem a prožíváním bolesti. A ani se nemusí jednat o situace vystavení extrémnímu chladu jako v případě uvedené filmové novinky.
Text: MS