Jak obstála dnešní mladá generace v experimentu ze 70. let?
Zvolili byste si 1 000 Kč na ruku hned, anebo jednoleté čekání na 2 000 Kč?
Celkem padesátka mladých lidí (převážně z řad studentů) ve věku 18–24 let se na začátku srpna letošního roku zúčastnila neobvyklého sociálního experimentu Modré pyramidy postaveného na známém Marshmallow testu, pokusu ze 70. let, kdy byl malým dětem nabídnut bonbon marshmallow, který mohly sníst hned. Děti, které dokázaly odolat jednomu bonbonu a počkaly si na dva, měly v dospělosti po všech stránkách lepší život. Odolaly pokušení, většinou byly v životě úspěšnější, měly vůli a dokázaly se překonat. Za zmínku stojí, že dosahovaly obecně lepších výsledků v mnoha oblastech jako např. vzdělání, zaměstnání či sportu.
Ale co se stane, když už nepůjde jen o bonbony? Experiment byl přizpůsoben do finančního prostředí a před mladými respondenty stála nejednoduchá volba. Zvolili si 1 000 Kč na ruku hned, nebo jednoleté čekání na 2 000 Kč?
Jak celý experiment probíhal a jak dopadl, zjistíte na www.klicovaotazka.cz.
Když jde o vyhodnocování krátkodobých a dlouhodobých benefitů, většina z nás se nechová racionálně. Naším přirozeným instinktem je preferovat okamžité uspokojení před větší odměnou, na kterou bychom si museli počkat. Bohužel zrovna u tvoření finanční rezervy či bydlení se tento přístup moc nevyplácí. Průměrný člověk dnes nemá šanci si vlastní bydlení pořídit, když nemá dostatek vlastních prostředků, nebo pokud není ochotný začít si včas spořit několik let dopředu tak, aby se jeho úspory postupně navyšovaly. Právě proto Modrá pyramida spustila tento společenský experiment, který otevírá diskuzi na téma, jak moc jsou mladí lidé emotivní při rozhodování o penězích a jak je důležité s nimi tuto problematiku řešit již od útlého věku. Upozorňuje zároveň na fakt, že nikdy není pozdě tuto diskuzi s dětmi začít.
A jak byste obstáli vy?