Celá Itálie je v karanténě, Česko zavírá školy a ruší akce
Itálie se octla v pandemickém snu. Poté, co se do karantény dostalo 16 milionů obyvatel několika severoitalských regionů, rozšířila vláda preventivní opatření na celou Itálii. Premiér Giuseppe Conte vyzval Italy, aby pokud možno zůstali doma a pro nezbytné cesty si vyžádali povolení. Velmi podobná opatření dnes zavedlo i Česko.
S okamžitou platností se v Itálii zrušily kulturní a sportovní akce včetně zápasů italské nejvyšší fotbalové ligy. Od dubna také předčasně končí zimní lyžařská sezona v italských horách. Podle Conteho by kvůli nákaze šířící se napříč kontinentem měla zvážila zavedení mimořádných opatření celá Evropská unie.
Česko zavírá školy a ruší akce nad 100 lidí
V Česku na situaci reagovala na svém mimořádném zasedání Bezpečnostní rada státu. S platností od úterních 18 hodin (10. března) ruší všechny jednorázové kulturní, sportovní a náboženské akce s účastí nad 100 lidí. Netýká se to nákupních center nebo restaurací, kde se lidé průběžně obměňují. Současně se od středy ruší výuka na všech základních, středních a vyšších odborných školách stejně jako vysokých školách. Školky a jesle zatím zůstávají otevřené.
Drsná opatření odrážejí prudký nárůst případů onemocnění novým koronavirem SARS-CoV-2. Počet nakažených v Itálii překročil 9000 a především v posledních dvou dnech zde zemřelo téměř 200 lidí, celkově již 463 (stav 10. března dopoledne). Itálie je tak po Číně druhou nejvíce postiženou zemí světa. V Česku jsou desítky nakažených.
Kromě Jižní Koreje a Íránu překročil počet nakažených hodnotu 1000 i ve Francii, Španělsku a Německu a vysoký nárůst počtu onemocnění trápí i Spojené státy americké. Přestože Světová zdravotnická organizace (WHO) dosud v souvislosti s novým koronavirem používá označení epidemie, americká CNN už začala ve svém zpravodajství otevřeně mluvit o pandemii.
Bude Česko další Itálií?
Nejdůležitější otázkou nyní je, jak moc se bude situace v Itálii opakovat v dalších evropských zemích, z našeho pohledu především v Česku. Itálie je v zimě oblíbenou turistickou destinací Čechů – v posledních několika týdnech se odsud vrátily tisíce lidí, kteří navštívili nejen lyžařské regiony, ale také velká města jako Benátky nebo Milán. Ty jsou součástí takzvané červené zóny vyhlášené v neděli 8. března, kde pro 16 milionů lidí platí přísná karanténní opatření.
Pro české občany vracející se z Itálie platí od soboty 7. března povinnost nastoupit do karantény, Česko zavedlo od pondělí 9. března kontroly na deseti hraničních přechodech a nedoporučuje do Itálie cestovat. Běžný život drtivé většiny obyvatel se ale díky epidemii nového koronaviru může brzy změnit. „Chceme, aby lidé chodili do práce, ale pak byli doma s rodinou – podobně jako v Itálii,“ prohlásil český premiér Andrej Babiš.
Česká republika podle něj zůstává zemí, která mapuje pohyb nakažených osob a jejich kontakty. Jedinou výjimkou, kdy se to nepodařilo, je případ řidiče taxislužby, který se nakazil v Praze.
(mih)