31. května 2021 13:00

Mezi indickými pacienty s nemocí COVID-19 se šíří smrtící černá plíseň. Co ji způsobuje a jak se jí dá zbavit?

Indické zdravotnictví má aktuálně práce nad hlavu kvůli pandemii nemoci COVID-19. K té se však nyní přidává jindy vzácná smrtící infekce, která rovněž postihuje dutiny a plíce.

Indické zdravotnictví, které v současnosti drtí obrovské množství pacientů s onemocněním COVID-19, dostalo další ránu. V tamních přeplněných nemocnicích se rychle šíří mukormykóza.

Infekce může skončit smrtí

Toto nakažlivé plísňové onemocnění postihuje hlavně dutiny a plíce a způsobuje mimo jiné poruchy zraku, bolest na hrudi, dýchací potíže, a dokonce i vykašlávání krve. Typickým projevem infekce je ovšem začernání tkání, zejména v okolí nosu, očí nebo úst. Proto se nemoci také lidově říká černá plíseň.

Lékaři v Indii nyní řeší, proč toto jinak vzácné onemocnění postihuje tolik lidí. V postižených oblastech totiž řeší až 25krát více případů než obvykle. V současnosti indické úřady evidují téměř 9 000 nemocných, přes 250 lidí boj s infekcí již prohrálo. Léčba je navíc velmi komplikovaná, neboť se plíseň odstraňuje chirurgicky, na což ve větších městech momentálně nezbývají kapacity a na venkově nemají k takové operaci mnohdy ani potřebné vybavení.

Oslabení steroidy i diabetes

Vysoká koncentrace pacientů s covidem na jednom místě, tedy v přeplněných nemocnicích, je samozřejmě neodmyslitelným faktorem. Mukormykóza je ale oportunní infekce. To znamená, že se jí daří v organismu, který je už oslabený a jehož imunitní systém nefunguje správně. Proto se jí zřejmě v organismu pacientů s covidem tak daří. Jsou totiž většinou na steroidech, které imunitu člověka cíleně tlumí. Lékaři tak brání velkému riziku smrtící cytokinetické bouře, kterou COVID-19 často vyvolává.

Dalším rizikovým faktorem, který má plíseň s covidem společný, je podle všeho diabetes. „90 až 95 procent pacientů, kteří se mukormykózou nakazí, jsou buď diabetici, nebo berou steroidy. V jiných případech tuto infekci téměř nevídáme,“ říká doktor Randeep Guleria, ředitel Indického institutu medicíny.

I tak je ale počet lidí, kteří mukormykózou denně onemocní, znepokojivě vysoký. Proto se vědci domnívají, že v celém problému musí působit ještě jiné faktory. Jedním z nich by mohlo být sucho a s ním spojená špatná kvalita ovzduší a vysoká prašnost. Houbové spóry mají totiž v těchto podmínkách daleko větší šanci se masově šířit. Federální indická vláda už dokonce požádala jednotlivé státy, aby vyhlásily epidemii.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom