Hysterická síla. Kdy je člověk schopný zvednout auto nad hlavu?
Padesátikilová žena zvedla půltunové auto, když se snažila zachránit své dítě. Takových příběhů je plný internet. Jsou ale pravdivé?
Když se člověk ocitne v situaci způsobující stres, reaguje na to tělo různě. V jednom se ale reakce organismu neliší: nadledvinky napumpují do krevního oběhu spoustu kortizolu a adrenalinu. Současně se zvedne tlak a srdeční tep, takže do svalů přichází mnohem více energie i kyslíku. Na okamžik tak opravdu získáme superschopnosti.
Dříve o tom lidé věděli a využívali toho – například severští válečníci berserkové se úmyslně uváděli do stavu šílenosti, kdy měli větší sílu, necítili zranění a bojovali až do smrti. Dnes, kdy se běžný člověk jen málokdy setká s opravdovým nebezpečím, tuto stránku svých schopností ani neznáme. O to víc nás pak překvapí, když se opravdu projeví.
Superschopnosti okem vědy
Právě toto téma zkoumal Vladimir Zatsiorsky, profesor kineziologie na Penn State University. Tento expert na vzpírání rozdělil sílu na několik druhů. Teoreticky největší síla, jakou jsou naše svaly s to vyvinout, je podle něj „absolutní síla“. Naopak „maximální silou“ nazývá největší sílu, kterou jsme schopní vyvinout vědomě. U obyčejného člověka je maximální síla asi 65 procent absolutní síly, u trénovaného vzpěrače však až 80 procent. Ti nejlepší atleti na světě, tedy olympijští vítězové, dokážou jít až na 92 procent absolutní síly.
Existuje však poměrně jasná hranice a profesor Zatsiorsky ji dokázal změřit. Podle jeho výzkumů je většina historek o matkách zvedajících auta zcela nepravdivých. Adrenalin ani další látky vyplavené do organismu prostě nemohou překonat fyzické limity těla. To znamená, že žena, která by normálně zvedla maximálně 50 kilogramů, nemá šanci zvednout v záchvatu paniky nebo strachu o dítě víc než 65 kilogramů. V žádném případě by však ani nenadzvedla tunový automobil…
Lauren Kornackiová
Mechanismus, který dodává tělu tuto výjimečnou sílu, zatím vědci úplně přesně nepopsali. Nejspíš však souvisí s blokátory bolesti. Právě bolest je totiž tím, co nás při extrémních výkonech nejvíc omezuje. Je to mechanismus, který nám říká, že teď už to začíná být nebezpečné. Pokud tělo tato hlášení vypne, tak bezpečnou hranici můžeme překonat – ale často na úkor dlouhodobého zdraví…
Nejznámější případy supersíly:
- Mladý sportovec Tom Boyle jel se svou manželkou domů, když do jejich auta naboural jiný řidič v camaru. Jeho řidič pod ním zůstal po srážce uvězněný. Tom Boyle ani moc nepřemýšlel a auto zvedl. Držel ho ve vzduchu asi 45 sekund – pak jeho žena řidiče vytáhla. Pro zajímavost, Boyle předtím nikdy nevzepřel víc než 140 kilogramů, Chevrolet Camaro váží asi 1500 kilogramů. Podle expertů hrálo hlavní roli to, že Boyle byl trénovaný atlet ve špičkové kondici.
- V únoru roku 2006 napadl v Kanadě Lydii Angiyou a jejího sedmiletého syna lední medvěd. Matka dokázala svého syna před obrovským medvědem bránit asi deset minut, dokud nepřišla pomoc. Chlapec přežil bez zranění, matka jen se škrábanci.
- Lauren Kornackiová, dvaadvacetiletá dívka z Virgínie, zachránila svého otce, když na něj při opravě spadlo jejich BMW. Lauren auto jednou rukou zvedla a druhou otce vytáhla – pak mu ještě dala masáž srdce. I Lauren byla špičkovou sportovkyní, hrála dlouhodobě košíkovou.
Text: RD