Můžou vám v krvi růst houby? Případ s lysohlávkovým čajem potvrdil, že ano
Touha po psychedelickém zážitku někdy vede k naprosto neuvěřitelným činům.
Jakkoliv se mnohé přírodní psychedelické substance vracejí na výsluní vědeckého zkoumání, laické pokusy mohou mít opravdu fatální následky.
Psilocybin do žíly?
Lysohlávky, nebo chcete-li houbičky, jsou obecně známé pro své halucinogenní účinky, ať už se konzumují ve formě vývaru (klasik českého filmu by řekl „normální houbovej čaj“), sušené, nebo syrové – asi nikoho ale nenapadlo si vývar natáhnout do stříkačky a tekutinu si aplikovat intravenózně. Tedy až donedávna. Výsledek pokusu dopadl 22denním pobytem v nemocnici a z toho 8 dnů patřilo jednotce intenzivní péče. Muž, jehož jméno není uvedeno, se zároveň stal nechtěnou hvězdou studie, kterou publikoval Journal of the Academy of Consultation-Liaison Psychiatry.
Samoléčba
Podle serveru medicalxpress.com šlo o třicetiletého muže, který se rozhodl tímto způsobem léčit svou bipolární poruchu. Nebýt toho, že jej zcela dezorientovaného našli rodinní příslušníci, kteří zavolali záchranku, mohla jej samoléčba zbavit nejen nemoci, ale i života. Muž si aplikoval roztok s podílem lysohlávky kubánské (Psilocybe cubensis), která má celou řadu kultivarů a je díky snadnému pěstování v uzavřených prostorách mezi uživateli velmi populární. Muž, který našel zprávy o terapeutickém využití halucinogenů, převařený „čaj“ před nitrožilní aplikací přecedil skrz vatový tampon. „V následujících dnech se stal letargickým, bylo mu nevolno a jeho kůže začala žloutnout. Brzy se u něj objevil průjem a začal zvracet krev,“ udává Niceletta Lanesse píšící pro server Live Science.
Psilocybe cunensis - lysohlávka kubánská
Houba v krvi
Psilocybinu z lysohlávek, jeho halucinogenním účinkům i možnému léčebnému využití se věnuje obrovské množství studií, nicméně tento samoléčitelský pokus vedl ke zcela unikátnímu objevu. Lékaře zajímalo, co vedlo ke kolapsu tak velkého množství vnitřních orgánů a jaké procesy v těle pacienta probíhaly.
„Jeho krev byla pozitivně testována na bakteriální infekci mikrobem Brevibacillus a plísňovou infekci z Psilocybe cubensis, což znamená, že mu magická houba, kterou injekčně aplikoval, nyní rostla v krvi,“ dodává Lanesse. Jelikož začalo docházet ke kolapsu životně důležitých orgánů včetně ledvin, bylo nutné nasadit nejen antibiotika, ale i fungicidní (houby zabíjející) léky.
Případ muže ukázal, jak fatální důsledky může mít neznalost v kombinaci s důvěrou v to, „co se píše na internetu“. Experimenty s injekcemi psilocybinu v přísně kontrolovaných podmínkách skutečně proběhly, ale nikdy se nejednalo o domáckou „čajovou“ formu. Americký Oregon se psilocybin rozhodl dekriminalizovat pro terapeutické užití, ale obecně se podle amerických federálních zákonů jedná o látku s minimálním akceptovaným lékařským použitím a vysokým potenciálem zneužívání. Zároveň se však ukazuje, že jsou zprávy o jeho vysokém zneužívání historicky spíše nadhodnocené.