Hodnotí muži a ženy filmy jinak? Každé pohlaví má specifické preference, výzkum ukázal jaké
Každý z nás chce od filmu něco trochu jiného – zábavu, umění, zabití času či hluboký zážitek. Ale možná lze najít určité podobnosti v preferencích či hodnocení, jež mají muži a ženy společné. A není jich málo.
Promítá se do vnímání a hodnocení filmů i pohlaví, anebo se všichni díváme na umělecká díla v zásadě podobně? Nedávné srovnání toho, jak hodnotí kritici i řadoví uživatelé filmové databáze IMDb, ukázalo několik zajímavých trendů, jež jsou v souladu i se staršími zjištěními. Pojďme se na ně podívat.
Jednak stojí za zmínku, že navzdory mnoha společenským změnám se genderové zastoupení mezi kritickou obcí za poslední dvě dekády téměř nezměnilo. Recenzentky v mainstreamových médiích zastupují pouze čtvrtinu kritické obce a tato situace je od roku 2000 dodnes v podstatě strnulá. Z této odborné obce se ženy specializují především na muzikály, romantické a rodinné filmy; doménou mužů jsou akční snímky, horory či sci-fi. Těžko říct, zdali si mohou novináři recenzované filmy většinou vybírat či o nich nepíšou vždy dobrovolně, genderový rozdíl ve výběru žánrů je však patrný; a podobně to mají i uživatelé a uživatelky registrovaní v databázi IMDb, kde už s dobrovolností žánrových preferencí přece jen počítat můžeme.
Will the success of 'Ghostbusters' be measured by its ability to please male critics? ... - https://t.co/ubpKlz5VUn pic.twitter.com/4qxajToAGC
— Hypable.com (@Hypable) July 12, 2016
Co se týče samotného hodnocení, tak kritici i kritičky jsou na tom podobně – nejlépe jsou na tom u obou pohlaví dokumenty, pak historická, životopisná a válečná dramata. Až na chvostu jsou průměrná hodnocení hororů. Zato u řadových diváků z IMDb nalezneme rozdíl: Ženy totiž obvykle bývají shovívavější a hodnotí filmy výše, a to bez ohledu na žánr.
Potvrzené stereotypy?
Německý výzkum z roku 2017 srovnával genderové stereotypy se skutečnými preferencemi. V několika studiích bylo více než 150 Němců dotazováno na to, jaké filmové žánry jsou podle jejich názorů oblíbenější u mužů a u žen, a zároveň měli respondenti vyjádřit také své vlastní žánrové preference. Výsledky obou těchto kategorií se vcelku překrývaly: jako ženské žánry byly označeny romantické filmy, komedie, dramata či animované snímky, zatímco akční filmy, horory, sci-fi, válečné a historické filmy byly častěji považovány za mužskou dominantu. Na těchto stereotypech se obě pohlaví v zásadě shodla.
Samotné preference tyto stereotypy v zásadě potvrdily – mužům se skutečně výše zmíněné žánry líbí víc než ženám, které naopak preferují spíše romantiku a dramata. Přestože jsou tedy tyto výsledky v souladu s očekáváními, výzkumníky překvapilo, že rozdíly mezi preferovanými žánry nejsou zdaleka tak výrazné, jak si respondenti mysleli – čili rozdělení na „mužské“ a „ženské“ žánry má základ v realitě, zároveň si však spousta z nás ráda dopřeje i snímek, jež do genderových očekávání nezapadá.
Silná převaha
Existuje také několik specifických fenoménů, v nichž se hodnocení mužů a žen zcela rozchází. Na základě dat z mezinárodní filmové databáze IMDb se jedná hlavně o infantilní přisprostlé komedie a filmy s ženskými hrdinkami. Pubertální taškařice postavené na oplzlém či fekálním humoru se mnohem častěji dočkají vlídnějšího přijetí u mužského publika, zato ženská hrdinka v hlavní roli (neřkuli pokud jich je více) se s velkou pravděpodobností odrazí ve vyšším hodnocení u žen.
New study on gender in screen industries tackling the often neglected distribution sector: Stephen Follows' "Gender diversity among film professionals working in sales and distribution" https://t.co/kI4GGFh9A0 @StephenFollows ping @bestqualitycrab @colesamanda #ISICon
— Skadi Loist (@SkadiLoist) June 18, 2018
Celkově však platí, že mužských hodnotitelů je na internetu mnohem více nežli těch ženských – a to jak v kategorii filmových kritiků, tak samotných diváků. To se promítá i do všelijakých žebříčků, jež konvenují spíše mužskému vkusu, na což bychom při pohledu na údajně nejlepší filmy všech dob neměli zapomínat. Ačkoli tedy mužský a ženský pohled na filmy určité rozdíly zřejmě opravdu vykazují, kvalitní kinematografická díla si dokážeme užít všichni podobně.