22. prosince 2024 14:50
Adam Vala

Opravdu je hod mincí 50:50? Český student odhalil, která strana má větší šanci na padnutí

Panna, nebo orel? Ustálená fráze, kterou si automaticky spojujeme s hodem mincí, když potřebujeme něco rychle rozhodnout. Pokud bychom měli zapátrat v historii, jde o odkaz na československou jednokorunovou minci se siluetou ženy na jedné a rakousko-uherským státním znakem s orlicí na druhé straně. Mnohem zajímavější je to ale s pátráním, zda je pravděpodobnost hodu skutečně stejná pro obě strany, tedy padesát na padesát, nebo jestli náhodou nemá některá ze stran procentuální výhodu.

Věřte nevěřte, zcela vážně se touto otázkou zabýval český student University of Amsterdam František Bartoš, který spolu se svým kolegou Persim Diaconisem získal za svou studii zveřejněnou portálem ArXiv i satirickou Nobelovu cenu. Aby byli oba zmínění schopní přijít s validním závěrem, rozhodli se za pomoci desítek asistentů učinit neuvěřitelných 350 757 hodů mincí. Díky tomu mohli sebevědomě prohlásit, že pravděpodobnost hodu není shodná a jedna ze stran je na tom vzhledem k výhře o trochu lépe.

Na cestě k výhře

Podle modelu Persiho Diaconise to je strana, na které hod začíná, a to z toho důvodu, že na ní mince stráví více času ve vzduchu. Na základě menšího počtu hodů nejprve dvoučlenný tým zjistil, že mince dopadají na počáteční stranu téměř v 51 procentech případů, a pak celý proces zopakovali na stovkách tisíců hodů. Finální verdikt - pokud máte šanci výběru a ten, kdo mincí hází – v ideálním případě vy sami – může začít na straně, kterou jste tipnuli, máte výhodu osmi desetin procenta k pravděpodobnosti, že vyhrajete.

Čtěte také: Uštknutí chřestýšem léčil elektrošoky z autobaterie. Američana šílený experiment pořádně vytrestal

To se nemusí zdát mnoho a i nadále by bylo možné tvrdit, že je to „padesát na padesát“, v dlouhodobějším horizontu by se to ale mohlo vyplatit. „Pokud byste vsadili dolar na každý z 1000 hodů a znali byste stranu mince na počátku hodu, pak byste mohli v průměru vydělat 19 dolarů,“ vysvětlil František Bartoš na Twitteru. Nedodal však, jak někoho přimět, aby s vámi tuhle hru takhle dlouho hrál a ještě na to vsadil své peníze.

Zdroj: Scientific AmericanArXiv

Video, které jste mohli minout: Pozitivní recepty Mariana Jelínka: Kurtizána vám přinese štěstí, nikoliv radost

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom