Chrapot nebo sípání mohou zkazit celý den. Zpátky do hry vrátí hlasivky jediná věc
Když chraptíme nebo na čas zcela ztratíme hlas, není to většinou natrvalo. Nějakou dobu se ale naše hlasivky vzpamatovávají. Z čeho přesně se ale musejí uzdravit?
Pravděpodobně to znáte – probudíte se, chcete promluvit a nevydáte ani hlásku. Případně se váš hlas změní v ochraptělý, namáhavý sípot. Po první chvíli paniky přijdete na pravděpodobnou příčinu, ať už jde o nachlazení nebo třeba prozpívaný koncert. Sice víte, že budete nejvýše za několik dnů zase fit, ale tak jako tak vás čeká komplikovaný den plný posunků a strachu z důležitých telefonátů.
Možná vám pomůžeme příště celý proces urychlit. K tomu, abyste věděli, jak si ztrátu hlasu co nejrychleji a nejefektivněji vyléčit, ale musíte pochopit, co přesně se ve vašem těle děje.
Zlato v hrdle?
Hlasivky jsou párový orgán, který máme v hrtanu. Ovládá je velké množství svalů a jsou pokryté sliznicí. Při mluvení vzduch putuje skrze napjaté hlasivky, rozvibruje je, a tak vzniká hlas. Jak moc jsou hlasivky napjaté a jestli kmitají nebo nekmitají, se liší podle toho, jestli dýcháme nebo mluvíme, jak intenzivní nebo hluboký či vysoký zvuk potřebujeme vydat, případně jestli zrovna vyslovujeme neznělou či znělou hlásku.
Hrtanový tón se ještě dál modifikuje v dutinách vokálního traktu, které působí jako rezonátor. Pokud ale tento primární hrtanový tón chybí, není co modifikovat. A k této nezáviděníhodné události dojde pokaždé, když hlasivky z nějakého důvodu zbytní.
Infekce, alergie, námaha a znečištění
Zduření a zbytnění hlasivek může nastat třeba právě poté, co hrtan zasáhne nějaká infekce. Nachlazení, chřipka a další podobná onemocnění jsou jejím častým zdrojem. A samozřejmě totéž platí i pro alergie.
Citlivé hlasivky je ale také možné poškodit přílišnou námahou natolik, že otečou; třeba když intenzivně a hodně nahlas fandíte při důležitém hokejovém zápase, nebo si odzpíváte (čti odkřičíte) celý koncert oblíbeného interpreta. Tím si na hlasivkách můžete způsobit i drobné krvácení, z námahy na nich může prasknout cévka. Dalším důvodem ke zduření hlasivek může být i lehké poleptání, když třeba při úklidu vdechujete delší dobu nějaké nepříjemné chemikálie.
Většina těchto příčin hlasivky nepoškodí trvale a jejich otok je proto dočasný. Jediným způsobem, jak ho vyléčit co nejrychleji, je nechat hlasivky odpočívat. Takže nemluvit – a to ani šeptem. Problémy s hlasivkami, které se opakují anebo trvají déle než tři týdny, ovšem vždy řešte s lékařem – chronický či často se opakující chrapot může být signálem závažnějších onemocnění.
Zdroj: Johns Hopkins Medicine, Cleveland Clinic, KenHub.
Video, které jste mohli minout: Očkování dětí i dospělých PŘEHLEDNĚ: Před jakými nemocemi a kdy se chránit?