Guinness: pivo a rekordy. Co mají společného?
Kdo by neznal jeden ze symbolů evropského Irska, černý Guinness, a nečetl některý z bizarních rekordů z Guinnessovy knihy rekordů, která se od roku 2000 nazývá Guinnessovy světové rekordy. Mají něco společného, nebo je to jen shoda jmen?
Za mnoha lidskými počiny lze dohledat pivo, mužskou ješitnost, eventuálně touhu dopátrat se "jediné správné" odpovědi.
Když muži přeměřují ptáky
Píše se rok 1954 a tehdejší generální ředitel dublinského pivovaru Guinness Hugh Beaver si vyráží na jihovýchod irského ostrova na setkání myslivců. Netrvá dlouho a se svými kolegy se začíná přít, které lovné ptactvo je v Evropě nejrychlejší. Koroptev nebo kulík zlatý?
Jak dopadlo dohadování a které ptactvo je nejrychlejší z tohoto sporu už dávno nevíme, každopádně ale víme, že se Beaver tehdy zamyslel a řekl si, kolik takovýchto sporů denně lidé vedou nemaje přitom spolehlivý zdroj informací, jak otázky rozuzlit. Neměl by se tedy zavést spolehlivý zdroj informací, kam by mohl každý volně nahlédnout?
Rekordy knihy rekordů
Od svého kolegy z pivovaru dostává Hugh kontakt na dva muže z Londýna, kteří si krátce předtím založili informační agenturu. Právě oni dostávají pověření a finance na shromáždění dat, která byla základem prvního výtisku Guinnessovy knihy rekordů, jež následně poprvé vyšla v srpnu 1954 v nákladu 1000 kusů. Kniha sama je velkým rekordem a inspirací a každoročně je po Bibli nejprodávanější knihou. Zároveň se o ní tvrdí, že jde o nejrozsáhlejší ročenku světa. Ročně přinese na tisíc nově zaznamenaných rekordů. Mnohdy jsou to velmi neobvyklé rekordy poměřující jednotlivé části lidského těla. Kdo kde má nejdelší vlasy, nehty, vousy, prsa, ale i oční bulvy či penis. Kdo má nejširší nos, jazyk i nejdelší nohy.
Kniha se samozřejmě věnuje hlavně seriózním rekordům, jakými jsou technická data staveb, dopravních prostředků nebo vesmírného výzkumu. Jednou z nejzajímavějších kategorií sběru dat je určitě oblast zvířecí říše, oblast geologie Země nebo etnografie a umění. Šedesát let staré sledování rekordů je i každoroční inspirací k vydání mnoha knih s příbuznou tématikou. Není tedy neobvyklé, že si jednotlivé knihy svých rekordů vydávají samotné země nebo obory lidské činnosti. Vydávají se pro dospělé, ale i pro malé čtenáře. Rekordy se však nesledují jen v knihách.
Jeď do Pelhřimova
Například v Pelhřimově bylo otevřeno v roce 1994 Muzeum rekordů a kuriozit. Jeho pracovníkům se podařilo nashromáždit na stovky exponátů z dílen Čechů a Moraváků. A tak tu uvidíte obří péřovou bundu, největší repliku historického objektu slepenou z šavlí nebo nejmenší motorku v Evropě. Guinness, lahodný mok, který dal rekordům jméno.Samotné irské pivo je zdrojem mnoha rekordů a zajímavostí.
Pivo a kniha
Pivo se začalo v dublinském pivovaru St. James Gate vařit již v roce 1759. Již za deset let putovalo mimo Irsko do nedalekého Spojeného království. Dublin v té době zaznamenával nebývalý rozkvět, výstavba probíhala ve velice honosném georgiánském stylu. Téměř současně tu byla založena i palírna legendární whiskey Jameson nebo několik významných textilek. Od té doby se jeden ze symbolů Irska stal 6. nejprodávanějším pivem na světě. Vyrábí se v 50 zemích světa na všech světadílech. Denně se ho vypije 10 miliónů typických tulipánových sklenic, nejvíce ve Spojeném království, Irsku a překvapivě v Nigérii. Obsah alkoholu se pohybuje od 4,1 po 8 procent, to podle země, kde se pivo vyrábí. A víte, jak dlouho a jak by se Guinness měl čepovat? Tulipánový tvar sklenice není nijak náhodný. Pivo je vařeno tak, aby narážením na stěny nádoby vytvořilo typickou krémovou pěnu. Čepování má trvat přesně 119,5 vteřiny. Jedině tak máte zaručenou chuť pravého Guinnesse. Je evidentní, že pivo Guinness a Guinnessovy světové rekordy byly pro sebe předurčeny. Možná se tak brzy v knize rekordů dočkáme i zmínky o tom, jaký byl největší počet piv značky Guinness vypitý na ex.
Text: Vladimíra Svitáková