26. dubna 2021 13:00

Letoun z druhé světové války přistál nouzově u pláže. Lidé pilotovi ihned běželi na pomoc

Grumman TBM Avenger se dostal do problémů. Pilot zvolil nouzové přistání na vodní hladině.

Slušný šok zažili lidé na pláži na Floridě, když se nad hladinou vynořil bojový letoun z druhé světové války, srovnal let s pobřežím a začal klesat níž a níž, až skončil ve vodě jen několik metrů od břehu. Ukázkové nouzové přistání torpédového letadla Grumman TBM Avenger jako vystřižené z bitvy u Midway přežil pilot bez jediného škrábnutí.

Třímístný letoun ze 40. let se 17. dubna 2021 účastnil letecké přehlídky Cocoa Beach Air Show, když jeho pilot ohlásil řídící věži, že má problémy s motorem a pokusí se o řízené nouzové přistání na vodě. Následně ukázkově dosedl na břicho na pláži Tables ležící nedaleko Patrickovy základny vesmírných sil (Patrick Space Force Base) na Floridě. Ta slouží jako logistický uzel pro lety do vesmíru uskutečňované z nedalekého Mysu Canaveral.

Avenger patří společnosti Valiant Air Command provozující letecké muzeum v nedalekém Tutsville. Ta na své facebookové stránce potvrdila, že letoun z vody vyzvedla a bude ho teď několik let opravovat.

Letadlo prezidenta Bushe

Americké torpédové avengery patřily k tahounům bojů v Pacifiku během druhé světové války. Jejich premiéra v bitvě u Midwayských ostrovů v červnu 1942 sice skončila katastrofou (pět ze šesti nasazených strojů Japonci sestřelili), v následujících letech ale robustní avengery potopily desítky japonských lodí včetně bitevních kolosů Jamato a Musaši.

Na avengeru létal na místě zadního střelce i herec Paul Newman a v roce 1944 v něm byl sestřelen tehdy dvacetiletý budoucí prezident George H. W. Bush. Ten ale na rozdíl od nouzového přistání na vodě z poškozeného stroje vyskočil padákem a strávil čtyři hodiny v moři, než ho zachránila americká ponorka.

Záhadné zmizení v Bermudském trojúhelníku

Avengery se do historie zapsaly i těsně po válce. V prosinci 1945 pětice těchto strojů pod velením poručíka Charlese Taylora odstartovala z Floridy k dvouhodinovému cvičnému letu nad Atlantským oceánem, nikdo už je ale nikdy nespatřil. K pátrání po ztracených bombardérech tehdy vyrazilo 22 lodí vojenského námořnictva, několik ponorek a také stovky soukromých člunů a jachet. Do vzduchu se vzneslo 307 letadel a do operace se zapojilo i britské loďstvo.

Celkem se prohledalo 780 000 km2 Atlantského oceánu, letadla ale zmizela beze stopy. Podle záhadologů šlo o jedno z prvních zdokumentovaných zmizení letadel v tajemném Bermudském trojúhelníku.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom