10. dubna 2020 10:15

Ochraňme horské gorily před koronavirem

Deset korun z každé kávy a čokolády Mountain Gorilla bude věnováno Gorilla Doctors.

Také horské gorily jsou ohrožené aktuální pandemií koronaviru. Jsou to unikátní primáti geneticky velmi blízcí lidem. Posledních zhruba tisíc jedinců tohoto živočišného druhu žije na jediném místě na světe v přírodních parcích Virunga a Bwindi na hranicích afrických států Uganda, Rwanda a Kongo pod pozorným dohledem strážců a veterinářů z organizace Gorilla Doctors. Pokud je chcete spatřit, musíte za nimi vyrazit právě sem. Po mnoho let byla jejich populace ohrožována a decimována pytláctvím až téměř na hranici vyhynutí. Nyní jim však hrozí další nebezpečí v podobě koronaviru, kterého se děsí celý svět.

Horské gorily mají hustší srst než ostatní gorily. Samci měří kolem metru osmdesát až dvou metrů a váží až dva metráky. Samice jsou menší, měří míň než půldruhého metru a váží do sto deseti kilogramů. Průměrně se dožívají pětatřiceti let. Žijí v rodinných tlupách, které čítají až dvacet nebo i třicet jedinců a v jejím čele stojí veliký samec - silverback. Gorilí tlupa se neustále přesouvá po hornaté oblasti (nejčastěji ve výškách kolem tří až čtyř kilometrů), aby si obstarala dostatek potravy, která je výhradně rostlinná. Dospělá gorila denně spořádá kolem dvaceti kilogramů listí, výhonků či ovoce. Tato strava je bohatá na vodu, takže gorily nepotřebují pít. Pohybují se po čtyřech, ale zvládají i chůzi po zadních; podobně jako lidé jsou aktivní za světla a v noci spí.

Horské gorily jsou považované za vysoce ohrožený živočišný druh, protože koncem minulého století klesl počet žijících jedinců na několik stovek. Vedle pytláků, kteří je lovili kvůli trofejím a masu, je obrovským problémem i těžba dřeva z tropického deštného pralesa, jež je přirozeným domovem goril. Stromy se kácí jak kvůli výrobě dřevěného uhlí, tak i kvůli získávání další půdy pro zemědělskou činnost. Životní prostor horských primátů se tak neustále zmenšuje a stále častěji se tak dostávají do blízkosti k lidským sídlům, kde jim hrozí smrt.

Stejným nebezpečím je také těžba nerostných surovin – v Kongu získaly dvě evropské společnosti před pár lety koncesi na těžbu ropy v těsném sousedství národního parku! V neposlední řadě pak mají gorily smůlu, že jejich kousek světa se nachází v oblasti, která v posledních desetiletích rozhodně nebyla synonymem míru a stability. Řádění krvavého řezníka z Kampaly Idiho Amina v Ugandě sedmdesátých let, genocida Tutsiů ve Rwandě let devadesátých, občanská válka v Zairu resp. Kongu na přelomu tisíciletí a do současnosti přetrvávající útoky Konyho Armády Božího odporu tvořené dětskými zfetovanými bojovníky vedlo k přesunům stovek tisíc zoufalých uprchlíků sem a tam přes oblasti, kde se nachází životní prostor horských goril. A dvě stě kilo masa je pro hladového uprchlíka hodně velikým lákadlem…

V posledních letech se však jejich situace mírně zlepšila a počet známých primátů vystoupal až k tisícovce. Nyní jim však hrozí další nebezpečí pocházející od lidí – pandemie koronaviru, kterého se děsí lidská populace na všech kontinentech a má na svědomí již tisícovky obětí. Pro horské gorily jsou totiž smrtelné i běžné lidské nemoci. Proto do jejich blízkosti ani za normálních okolností nesmí turisté s viditelnými příznaky běžné chřipky nebo nachlazení. Pokud by někdo zavlekl mezi gorilí tlupy koronavirus, znamenalo by to bezprostřední ohrožení jejich populace s potenciálně katastrofickými následky. Přírodní parky na území Ugandy, Rwandy a Konga, kde poslední horské gorily žijí, jsou sice v současné době pro návštěvníky uzavřené, ale kdo ví, co se stalo předtím…

V celé Ugandě platí v současnosti zákaz nočního vycházení, zákaz vstupu cizinců do země a další přísná omezení. Příliv zahraničních turistů, kteří jezdí za vysoké poplatky v řádech stovek dolarů navštěvovat horské gorily, se tak zcela zastavil. Tato izolace má však i odvrácenou stranu mince. Turisté jsou za normálních okolností největším zdrojem financí na ochranu horských goril a tento příjem nyní zcela vyschnul. Organizace věnující se péči o ně jsou tak bez prostředků. Přitom například role veterinářů z neziskové organizace Gorilla Doctors při péči o zdraví horských goril je zcela nezastupitelná. Zaměstnává desítky veterinářů z celého světa, kteří osobně dohlížejí na zdraví a bezpečí vzácných horských goril přímo v náročném terénu horského deštného pralesa. Organizace vznikla v osmdesátých letech minulého století z impulzu antropoložky Diana Fossey, která byla při práci v afrických horách na ochraně goril zabita pytláky. Její životní příběh a kniha byla inspirací k slavnému filmu Gorily v mlze se Sigourney Weaver v hlavní roli.

Mountain Gorilla je také značka kávy a čokolády dovážené do České republiky z Ugandy, která každoročně poskytuje procento ze svého obratu organizaci Gorilla Doctors na ochranu horských primátů. Vzhledem k závažnosti aktuální situace se firma rozhodla pro novou iniciativu a zavázala se věnovat 10 Kč z každé prodané kávy a čokolády Mountain Gorilla během měsíce dubna a května Gorilla Doctors, aby se její veterináři při péči o gorily nedostali do finanční tísně. Také vy můžete pomoci vybrat co nejvíce prostředků na ochranu zdraví horských goril. Zmíněnou kávu a čokoládu můžete koupit na shopu Mountain Gorilla a přispět tak na veterinární péči o horské gorily.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora