Genetika v Číně: klonované opice či geneticky upravené děti
Čína je v genetice odvážná: klonuje krávy, opice i děti .
Genetické pokusy v plném proudu
Úpravy lidských embryí, továrny na klonování krav, klonované opice, geneticky modifikované organismy (GMO) a nyní i geneticky modifikované děti - to je výběr ze zpráv z genetického výzkumu a klonování v Číně v posledních letech. Tento týden vyvolal kritické i nedůvěřivé ohlasy čínský vědec Che Ťien-kchuej, který oznámil, že geneticky upravil několik lidských embryí a že se z nich před několika týdny narodila dvojčata. Pokud se jeho tvrzení potvrdí, půjde o první děti narozené z geneticky přepsaného embrya.
Nejlidnatější země světa by se ráda stala lídrem v tomto výzkumu, kvůli nejasné místní legislativě se ale otevírají i cesty pro značně kontroverzní experimenty. I v případě Che Ťien-kchueje panují pochybnosti. Sama univerzita ve městě Šen-čen, kde vědec působí, označila jeho výzkum za "vážné porušení akademické etiky". Více než stovka čínských vědců podepsala prohlášení, v němž jeho projekt odsoudila jako neetický, a čínská národní zdravotní komise nařídila vyšetření případu.
Genetické přepisování u lidských embryí je zakázáno v Británii, USA i řadě dalších zemí světa a mnozí ho považují za neetické i nebezpečné. Panují totiž obavy z přenosu genetických mutací na další generace. V rámci výzkumu provedlo už více vědců genetickou editaci lidských embryí, ale upravená embrya nechali vyvíjet jen krátce v laboratorních podmínkách, na rozdíl od Che, který taková embrya podle svých slov použil při umělém oplodnění.
Příklady z genetického výzkumu a klonování v Číně v posledních letech:
Duben 2015 - Čínští vědci v časopise Protein & Cell oznámili, že geneticky upravili lidská embrya. Chuang Ťün-ťiou a jeho spolupracovníci ze Sunjatsenovy univerzity v Kantonu opravili poškozený gen HBB, vyvolávající beta-talasémii, pomocí metody zvané CRISPR/Cas9. Použili k tomu ale "neživotaschopná" embrya.
Prosinec 2015 - Bylo oznámeno, že ve východočínském městě Tchien-ťin vznikl první závod na komerční klonování masného skotu. Investoři chtěli produkovat ročně milion kusů klonovaných krav.
Leden 2018 - Čínští vědci oznámili, že naklonovali opice. Badatelé z Šanghaje použili stejnou metodu, jakou kdysi Britové naklonovali ovečku Dolly. Dva totožní dlouhoocasí makakové Čung Čung a Chua Chua se narodili koncem roku 2017. Jednalo se o první primáty naklonované z neembryonální buňky.
Listopad 2018 - Čínský vědec Che Ťien-kchuej oznámil, že geneticky upravil několik lidských embryí a že se z nich narodila dvojčata, holčičky Lulu a Nana. Vědec z Šen-čenu využil takzvanou techniku CRISPR/Cas9, s níž se dá vyměnit defektní gen. Zaměřil se přitom na receptor CCR5, který umožňuje vstup viru HIV do buňky. Che tvrdí, že jeho cílem bylo umožnit HIV pozitivním otcům zplodit děti, u nichž by bylo nižší riziko nákazy tímto virem způsobujícím syndrom získaného selhání imunity (AIDS)
ČTK