Genetické modifikování dětí nese velká rizika, varuje Světová zdravotnická organizace
Zasahování do genomu lidí je velmi nevyzpytatelná činnost. Netušíme, jak se nám může vymstít.
Genetické modifikace lidí (raději) ne
Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí varovala, že genetické modifikování lidského embrya by mohlo mít "nezamýšlené následky". Oznámila rovněž vytvoření panelu expertů, kteří mají prozkoumat zdravotní dopady úpravy genů a stanovit v této souvislosti jasná pravidla a standardy. Informovala o tom agentura Reuters. Čínská vláda minulý týden nařídila dočasně zastavit práci lékařského týmu, který tvrdí, že geneticky modifikoval lidská embrya.
Čínský vědec Che Ťien-kchuej tvrdí, že geneticky upravil několik lidských embryí a že se z nich narodila dvojčata. Jeho tvrzení nelze nezávisle ověřit. Pokud by se ale potvrdilo, šlo by o první geneticky upravené děti. Holčičky se podle vědce narodily před několika týdny.
Zákaz přepisování genomu
Genetické přepisování u lidských embryí je zakázáno v Británii, USA i řadě dalších zemí světa a mnozí ho považují za neetické i nebezpečné. Panují totiž obavy z přenosu genetických mutací na další generace. V rámci výzkumu provedlo už více vědců genetickou editaci lidských embryí, ale upravená embrya nechali vyvíjet jen krátce v laboratorních podmínkách.
"Genetické úpravy by mohly nezamýšlené následky, jde o neprobádané vody a je potřeba to brát vážně," uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus s tím, že WHO dává dohromady panel expertů, který se bude tématem zabývat. "Hovoříme o lidských bytostech... musíme být velice opatrní, pracovní skupina bude vše podnikat s naprostou otevřeností a transparentně," dodal.
ČTK