Sci-fi ikona Gene Roddenberry: 10 věcí, které možná nevíte o tvůrci Star Treku
Co dělal Gene Roddenberry předtím, než vymyslel jednu z nejlepší sci-fi sérií všech dob? A čím se zabýval poté?
Za průkopníky vědecko-fantastického žánru jsou bez dlouhého přemýšlení považováni velikáni jako Jules Verne, H. G. Wells, Arthur C. Clarke nebo Isaac Asimov. Coby Češi určitě rádi zmíníme Karla Čapka či Ludvíka Špačka a směle můžeme přidávat další a další významná jména. Je však s podivem, že málokdo vzpomene na amerického scenáristu, producenta a především autora Star Treku Genea Roddenberryho, který dal světu jeden z nejslavnějších sci-fi seriálů i propracovaný svět, na kterém se dá stavět v podstatě donekonečna.
Pravda, poslední pokusy se s vřelým přijetím mnoha fanoušků zrovna nesetkaly (líbí se spíš kritikům), nic to ale nemění na silném Roddenberryho odkazu, který vzešel z mnoha osobních zkušeností a děl před Star Trekem. A protože nebývá autor tohoto fenoménu pravidelně účasten nejrůznějších žebříčků, přinášíme vám seznam deseti zajímavostí, které jste o něm pravděpodobně nevěděli.
On the eve of Gene Roddenberry's Centennial Celebration...#roddenberry #thinkTREK #beTREK pic.twitter.com/I4n1kVpTNO
— 𝚃𝚑𝚎 ❤ 𝚘𝚏 𝚂𝚝𝚊𝚛 𝚃𝚛𝚎𝚔 (@roddenberry) August 18, 2021
10) Sloužil ve 2. světové válce coby pilot bombardéru B-17
V době, kdy vypukla druhá světová válka, bylo Roddenberrymu 18 let a už tehdy vlastnil pilotní licenci skrze armádou sponzorovaný program pro civilisty. K Armádnímu leteckému sboru Spojených států narukoval na sklonku roku 1941 a po devíti měsících ukončil výcvik s hodností poručíka. Následně byl přidělen k 5. bombardovací skupině a s letounem B-17 Yankee Doodle se účastnil operací v Tichomoří. Jeho kariéru však v srpnu 1943 ovlivnila havárie jeho letounu, se kterým přeletěl runway a skončil v lese za ní. Při incidentu zemřel bombometčík a navigátor, Roddenberry ale nebyl po vyšetřování shledán vinným. Zbytek války strávil ve Spojených státech – paradoxně jako vyšetřovatel leteckých nehod – a po válce létal pro společnost Pan American.
9) Ve skutečnosti prožil Roddenberry tři letecké havárie
Zajímavostí z pilotní kariéry autora Star Treku je to, že jeho vlastní havárie v roce 1943 nebyla ta jediná, kterou přežil. Druhá přišla ještě v průběhu války, tu prožil coby pasažér, a konečně třetí v roce 1947 při pádu jeho letadla do pouště v Sýrii. Coby pilot utrpěl zlomeniny dvou žeber, ale byl schopný pomoci dalším cestujícím, i když 15 z celkových 34 bohužel zemřelo. Kariéru pilota ukončil v roce 1948.
8) Cestu k televizi našel přes zaměstnání u policie
Roddenberry nastoupil v roce 1949 k policejním sboru v Los Angeles, kde strávil 16 měsíců na dopravním oddělení, než byl přeložen ke zpravodajské službě. Následně se stal ředitelem tiskového oddělení a coby technický poradce spolupracoval na seriálu Mr. District Attorney. To ho přimělo k napsání několika epizod pod pseudonymem Robert Wesley, po čemž začal blíže spolupracovat s produkční společností Ziv Television Programs, a později, po řadě scenáristických příspěvků, u policie skončil a začal se psaní věnovat na plný úvazek.
7) S herci ze Star Treku pracoval Roddenberry už o několik let dříve
Tři roky předtím, než si na stanici NBC odbyl premiéru první díl Star Treku, uvádí ta samá stanice první Roddenberryho seriál The Lieutenant (česky Poručík). V jednotlivých epizodách se ale mihli herci jako Gene L. Coon (ve Star Treku ztvárnil Garyho Mitchella), Leonard Nimoy (pan Spock), Nichelle Nichols (Uhura) či Majel Barrett (první důstojnice a další role). Stejně jako na Poručíkovi také na Star Treku pak s Roddenberrym spolupracovali producent Gene L. Coon nebo komparzista Joe D'Agosta.
6) Star Trek zachránila herečka Lucille Ball
Když v roce 1964 hledal Roddenberry společnost, která by nechala zhmotnit jeho sci-fi vizi Star Treku, obrátil se na Desilu Productions – relativně velkou produkční firmu manželů Lucille Ball a Desiho Arnaze, která se proslavila sitcomem I Love Lucy. Jenže v roce 1964 už bylo manželství minulostí a majitelkou společnosti byla pouze Ball. Té se koncept Star Treku líbil, i když se spekuluje o tom, že jej nečetla příliš pozorně a měla za to, že se odehrává ve druhé světové válce, a seriál koupila. O rok později o něj projevila zájem televizní společnost NBC a nechala Roddenberryho natočit pilotní díl Klec. Seriál byl ale zamítnut, zejména proto, že byl až příliš myšlenkově náročný a zdálo se, že je s ním konec. Ball ale zabojovala a vyprosila si u NBC ještě jeden pokus – tak vznikl druhý pilot Kam se člověk dosud nevydal a zbytek už je historie.
5) O další záchranu seriálu se postarali studenti
Ani po dvou odvysílaných řadách ale neměl Star Trek na růžích ustláno. NBC neměla o třetí sérii zájem a Roddenberry znovu bil na poplach. Podpořit ho měl i Isaac Asimov, nejvíce však studenti, kteří protestovali přímo před NBC. Stalo se tak začátkem roku 1968, když se na protestní pochod vydala tisícovka mladých lidí ze 20 škol z celých Spojených států. Hnutí, které v této době vzniklo, je považováno za základ celého fandomu, které si dva měsíce po protestu před NBC mohlo připsat na konto první výhru. Třetí série dostala po odvysílání předposlední části druhé řady zelenou.
Students protest cancellation of #StarTrek at NBC in #Burbank in 1968.
— James Montgomery (@SmartGuyLA) April 7, 2015
Star Trek was later renewed for another year. pic.twitter.com/0xaOeqQrN4
4) Po Star Treku se chtěl Roddenberry věnovat Tarzanovi
S koncem třetí série Star Treku přichází na poli hraných filmů i seriálů z tohoto univerza dlouhá pauza. V ní se pochopitelně chtěl Roddenberry věnovat dalším projektům a jako jeden z prvních si vybral Tarzana. Pro filmovou adaptaci napsal scénář, který nabídl společnosti National General Pictures, vše ale ztroskotalo na příliš vysokém rozpočtu a z plánovaného velkofilmu se stala pouhá televizní záležitost. To už ale Roddenberryho nezajímalo a přes úvahy nad možným zfilmováním Asimova díla Já, robot natočil slasher Pretty Maids All in a Row.
3) Svatba v šintoistickém duchu
Roddenberryho milostný život byl přinejmenším komplikovaný. Je však poměrně úsměvné poznamenat, že si svou druhou ženou vzal při šintoistickém obřadu, přestože ani jeden z nich neměl k tomuto náboženství vztah. Roddenberry ale byl v době plánované svatby v Japonsku a připadalo mu nevhodné, aby je oddával americký duchovní. Jinak byl Roddenberry vychován jako jižanský baptista a v dospělosti se stal humanistou.
2) Nekonečný let vesmírem
Ačkoliv Gene Roddenberry zemřel v roce 1991, o šest let později jeho ostatky splynuly s jeho celoživotním dílem. V dubnu 1997 byla část jeho popela převezena na Kanárské ostrovy, odkud startovalo letadlo zařazené do programu Pegasus-XL. To znamená, že pod svým trupem neslo raketu, která následně vystoupala na oběžnou dráhu země a po pěti letech se vrátila na Zemi. Ještě před tím z ní ale byl Roddenberryho popel vystřelen do vesmíru, kterým bude prolétat až tam, kam se dosud člověk nevydal…
Today in 1985, Gene Roddenberry was honored with a star on the Hollywood Walk of Fame #StarTrek pic.twitter.com/H9qt92yzRm
— Star Trek (@StarTrek) September 5, 2015
1) Hvězdou i na Zemi
Památku slavného scenáristy si ale samozřejmě připomínáme i na povrchu naší planety a jednou z nejzářivějších připomínek je hvězda na Chodníku slávy v Los Angeles. Roddenberrymu se této pocty dostalo jako prvnímu televiznímu scenáristovi v historii a jeho jméno bylo do společnosti herců, režisérů, zpěváků či muzikantů uvedeno už v roce 1985.