Japonská města duchů: Havárie jaderné elektrárny Fukušima vyhnala z domova 150 000 lidí
Okolí jaderné elektrárny Fukušima, v níž došlo v roce 2011 k ničivé katastrofě, v mnohém připomíná ukrajinský Pripjať vzdálený jen několik kilometrů od Černobylu. Jak to tam dnes vypadá?
Úřady kolem zničené elektrárny vyhlásily dvacetikilometrové evakuační pásmo, v němž se nacházely desítky vesnic a měst. Své domovy muselo narychlo opustit přes 150 000 obyvatel, desítky tisíc z nich se sem už nevrátily.
Města jako Namie nebo Futaba dodnes připomínají města duchů podobně jako Pripjať poblíž ukrajinského Černobylu. Například Futaba měla před katastrofou 6 100 obyvatel, nyní je oficiální počet nula. Lidé se sem jedou jen podívat na své domy, byty nebo farmy, ale trvalému návratu brání stále vysoká radiace na mnoha místech dosahující tisícinásobku původních hodnot.
Podívejte se, jak to v zakázaném pásmu dnes vypadá:
Ve městech jsou opuštěné obchody stále plné zboží, v trafikách leží hromady novin a časopisů ze dne evakuace. Domov důchodců s rozházenými postelemi vykazuje stále známky toho, že byl opouštěn ve velkém spěchu.
Tsunami a zemětřesení
Havárii jaderné elektrárny Fukušima způsobila obří tsunami vyvolaná dosud nejsilnějším zaznamenaným zemětřesením o síle 9 stupňů Richterovy škály. Zemětřesení udeřilo v pátek 11. března 2011 ve 14 hodin a 46 minut. Otřesy trvaly dvě a půl minuty a uvolnila se při nich energie odpovídající dvěma atomovým pumám z druhé světové války.
Už 13 minut po zemětřesení, jehož epicentrum leželo východně od ostrova Honšú, se k pobřeží přiřítila rychlostí 200 km/h až deset metrů vysoká tsunami. Jaderná elektrárna Fukušima byla během chvíle zatopena 15 metry vody, která vyřadila chlazení reaktorů. Začal závod s časem, během kterého postupně došlo k explozím a požárům na třech blocích elektrárny.