Facebook pro mrtvé je tady! Bude na něm víc uživatelů?
Na počátku digitální nesmrtelnosti: sociální síť za vás bude psát i po smrti.
Porazí možnosti vyvíjené stránky ETER9 i Facebook? Jste-li na Facebooku, možná jste si už mohli vyzkoušet jednu z aplikací, které se z vašich starých statusů snaží upéct status nový ve stejném stylu. Výsledek není vždy bezchybný, ukazuje však na stále se zlepšující schopnosti programů rozeznávat lidskou řeč a produkovat věty vlastní. Právě na podobném základu staví úspěch i připravovaná sociální síť ETER9, která slibuje zachovat otisk vaší osobnosti aktivní dokonce i po smrti uživatele. Nakousl tím téma, které rozhodně není tak absurdní, jak se zpočátku může zdát.
Co o sobě prozradíš
ETER9 je startupovým projektem portugalského vývojáře Henriqua Jorga, přičemž prozatím v jeho útrobách pobývá pouhopouhých pět tisíc uživatelů. Na první pohled jsou jí vlastní všechny běžné prvky moderních sociálních sítí, jako je "zeď" a aktualizace svých statusů. Pod povrchem však ETER9 testuje "měkkou" umělou inteligenci specializující se právě na replikaci jazyka, která může svět sociálních sítí navždy proměnit.
Zřejmě nejsnáze pochopitelným popisem ETER9 tak je skutečnost, že zdejší systémy umělé inteligence budou schopné od vás "odkoukat" styl psaní a umět vás nahradit, alespoň co do internetové komunikace, i po vaší smrti. Systémy ETER9 jsou ale ve skutečnosti ještě mnohem zvláštnější. Vaše virtuální já bude totiž aktivní už hned po registraci. Zatímco u Facebooku máme tendenci vnímat svůj digitální profil jako prodlouženou verzi nebo reprezentaci sebe sama. V ETER9 bude ale profil žít svým vlastním životem.
Skrze vaše interakce se totiž bude učit a komunikovat s virtuálním světem za vašeho života, a případně i po něm. I když se odpojíte, bude stále lajkovat statusy nebo přidávat komentáře, to celé maximálně možným způsobem podobným tomu, jako byste tak činil vy. Krom této zvláštní fičury obsahuje ETER9 i virtuální entity k "adopci". Podobně jako Tamagoči bude možné tak získat kamarády nikoliv z masa a kostí, ale z jedniček a nul.
Ožehavé téma digitálních pozůstatků
Je samozřejmě otázkou, bude-li ETER9 nebo nějaký její úspěšnější následovník v oblibě skutečně moct konkurovat Facebooku. Server io9 připomněl, že jedna podobná sociální síť jménem hospody Virtual Eternity již vznikla před pěti lety, ale pro malý zájem brzy skončila. Málokdo dá totiž přednost síti uvažující především o smrti uživatele před prostředím známějším, plným aplikací a kontaktů. Lze mít také pochyby o tom, chtějí-li uživatelé, aby se za ně vydával jejich vlastní profil. Jorge však možná vůbec necílí na to udělat ze své sítě skutečnou konkurenci Facebooku. Bude-li technologie ETER9 úspěšně fungovat, není vyloučené, že Facebook firmu draze odkoupí, integrujíc její nápady do svého systému.
Facebook sám letos v únoru představil funkci Facebook After Death, která umožňuje pozůstalým profil zesnulého buď smazat, nebo přeměnit na památeční stránku. Reagoval tak na stále hlasitější volání po vyřešení morbidně trapné situace, kdy stoupá počet profilů zesnulých uživatelů zůstávajících "v okolí" profilů uživatelů živých. Zní to náležitě obskurně, dává však smysl, že se internet jednou musel postavit problematice "digitálních ostatků" a reflektovat nevyhnutelný konec lidí i ve svém kontextu. Taktéž v reálu přece nakládáme s ostatky zemřelých pokud možno důstojně, což není v živočišné říši, kam svým způsobem stále patříme, zrovna pravidlem. Není důvod, proč by podobně neměl reagovat i svět virtuální.
Možná však, že Facebooku na celé téma nahlíží právě velmi zastaralou, pohřební perspektivou. Možná, že budoucnost díky novým technologiím schopným emulace stylu psaní, a časem možná i mnohem více, patří právě něčemu novému a nekonečně živému na způsob ETER9. A kdo ví, kam za deset nebo dvacet let podobná snaha o digitální vymazání následků smrti vlastně dospěje.
Ladislav Loukota