SEDM vědeckých důvodů, proč byste měli opustit Facebook ještě letos
Už jste uvažovali o tom, že byste opustili Facebook?
Před deseti lety byl Facebook právě na vrcholu jako nejnovější a nejlepší nová sociální síť, která vám pomohla zůstat v kontaktu s lidmi, které jste vlastně ani neměli ve skutečnosti rádi, třeba s tou šprtkou spolužačkou z gymplu. Lidé se postupně naučili sdílet své myšlenky a pocity, dělit se o to, co měli k obědu a kde, informovat, s kým zrovna randí, jaké mají politické názory, dělit se o své oblíbené odkazy i osobní informace, sestavit desítku svých nejoblíbenějších filmů... To vše dělají ve snaze zůstat ve středu dění, získat nějaké lajky a pocit, že se o ně jiní lidé zajímají, a to vše bez jakéhokoliv přemýšlení o osobní bezpečnosti.
Zatímco Facebook samotný neustále pracuje na bezpečnosti, aby se profily jednotlivých uživatelů nedaly zneužít, lidé sami dávají všanc citlivé údaje. Nejenže na nich Facebook vydělává peníze. Kvůli nim se jednotliví účastníci stávají zranitelnější na síti, a dokonce i ve skutečném životě. Přestože většina lidí ví, že sdílení informací může být nebezpečné, stejně budou tuto sociální síť nadále používat.
Samozřejmě, že občasný pohled na monitor je naprosto přijatelný a sociální média mohou nabídnout několik skutečně prospěšných využití. Ale dříve, než si založíte profil, nebo znovu klepnete na ikonku aplikace ve vašem smartphonu, měli byste si přečíst několik důvodů, proč je lepší Facebook nepoužívat.
Je to obrovský žrout času
Odhaduje se, že průměrný uživatel stráví na Facebooku 17 minut denně. Za deset let, po které už někteří své profily mají, to dělá více než 40 celých promarněných dnů. Ztratili jste 40 dnů tím, že jste rolovali myší, sledovali záliby ostatních a psali pochvalné či nenávistné komentáře. Jenomže to není vše, další hodinu stráví uživatelé na stránkách, kam je nějakým způsobem Facebook zavedl. Za deset let to činí 150 dní. Opravdu nemáte pro tento čas lepší využití?
Facebook využívá vaše data
V roce 2012 společnost manipulovala příspěvky z 689 tisíc účtů bez souhlasu jejich majitelů. Experiment zkoumal, zda několik úprav na profilu bude, nebo nebude mít vliv na pocity jeho majitele. Že si něco takového Facebook nemůže dovolit? Omyl, studie byla provedena v souladu s licenčním ujednáním, které si má každý uživatel přečíst, než si účet založí. Píše se tam něco jako „Facebook může zasahovat do vašeho účtu, pokud to bude potřeba ke zlepšování jeho služeb.“ A zasahovat může bez povolení.
Cílí na vás reklamu
Jednou jste si chtěli koupit nové kolo, a proto jste si prohlíželi nabídku v e-shopech? Tak to máte smůlu, protože následujícího půl roku se na vašem profilu bude zobrazovat reklama na kola, a to i v případě, že už jste si dávno nějaké koupili. Ano, dělá to většina webů, ale jen Facebook dokáže pravidelně postovat reklamní příspěvky na váš profil.
Nesvědčí zdraví
Facebook nejsou jen neškodné internetové stránky, kde se můžete pochlubit svou dovolenou, postesknout si nad špatným rozhodnutím v oblékání nebo se podělit o své sportovní výkony. On vám skutečně škodí. Studie naznačují, že omezuje váš imunitní systém a inhibuje uvolňování růstových hormonů, narušuje trávení, omezuje myšlení a zabíjí kreativitu. A to ani nemluvíme o tom, že má vliv na spánek a pocity štěstí.
Kdo jsou vlastně ti lidé, se kterými se přátelíte?
Podle průzkumu má průměrný dospělý na Facebooku 338 přátel. Jen 10 procent z nich skutečně zná. Zbytek jsou známí, nebo ještě hůř bývalí známí, kteří už mají pravděpodobně nové životy. Mají nová příjmení, nové koníčky, nové vousy a možná i děti. Už to nejsou ti přátelé, které jste kdysi znali, změnili se. Otázka je, zda ještě stojí za to se s nimi přátelit, nebo byste svůj čas měli věnovat někomu, koho budete opravdu znát.
„Ale já se nestarám o své soukromí"
OK, to je vaše právo. Ale problém je, že se to netýká jen vás. Nyní nastavujeme pravidla pro budoucnost, musíme se rozhodnout, jak svobodný a otevřený bude internet. Účet na Facebooku vám umožňuje přístup i na další stránky, které nemají s Facebookem zdánlivě mnoho společného. Ale opravdu chceme dávat jedné sociální síti takovou moc? Ano, jako jeden z 1,2 miliardy uživatelů máte jen velmi malou šanci, že právě váš účet či účet někoho z vaší rodiny bude hacknut. To ovšem neznamená, že když umožníte snadný přístup k vašim osobním informacím, že se to obejde bez následků. A je jedno, jestli trest přijde nyní, nebo za deset let.
Lucie Kořistová