Exotika, velryby i druidové: to bude ZOOM pro tento týden
Tento týden se u ZOOMu rozhodně nebudete nudit. A hlavně si odpočinete od nudné středoevropské zimy!
Zavedeme vás do ráje, ale budete se i bát. Prozradíme vám neuvěřitelná tajemství a odhalíme dech beroucí pohledy do divočiny i na vědu.
Premiérové tematické bloky uvidíte vždy v pondělí až neděli v čase 18.00–20.00 a 20.00–22.00.
13. 1. 18.00 – Lidská kořist (Vraždící uprchlíci)
Policista zažije střet tváří v tvář s rozzuřeným býkem. Krvelačný medvěd grizzly brutálně zdevastuje rodinný výlet v Montaně. Australský potápěč najednou zjistí, že uvízl v hrozivých čelistech velkého bílého žraloka. Dokument Lidská kořist podrobně popisuje děsivé útoky nejnebezpečnějších dravců světa a představuje otřesné pravdivé příběhy lidí, kteří byli napadeni divokými zvířaty a přežili, aby o tom mohli vyprávět.
13. 1. 20.00 – Katastrofální dovolené
Dokumentární seriál, nejen pro škodolibé, je plný neuvěřitelných příběhů o opravdu nečekaných zážitcích i dovolených, které se vyloženě zvrhly. Menší letadlo spadne v americkém Michiganu do jezera a nárazová vlna přerazí nešťastného surfaře. Obrovská vlna na Havaji strhne turistu do nebezpečného mořského víru. Odvážlivec se zhoupne na laně a skončí ve skalní zdi. Ohromný mečoun bodne rybářova syna do krku. A na dovolené v Hondurasu napadne opice malého chlapce. Toto jsou neobyčejné příběhy obyčejných lidí.
14. 1. 20.00 – Jak postavit nemožné (Egypt – 1. část)
Sledujte inženýra Steva Burrowse, génia, který stojí např. za stavbou olympijského stadionu v Pekingu či Dubajské věže, jak vede tým zkoumající nejúžasnější budovy starověkého Říma a Egypta. Díky moderní expertize a sérii pokusů se jim podaří odhalit tajemství takových ikonických staveb, jako je Koloseum, Pantheon, Velká pyramida nebo chrámový komplex v Karnaku. Každý ze starodávných mistrovských kousků se tak dočká unikátního rozboru z pohledu 21. století. V díle věnovaném Římu odhalíte, jak jeřáby na lidský pohon zvedaly dvoutunové bloky kamene. Egyptská epizoda se zase věnuje řezání a převozu obelisku nebo se v ní pokusí pomocí dávných technik postavit pyramidu.
15. 1. 20.00 – Ráj papoušků
Předhůří peruánských And se může chlubit jedinečným způsobem chráněným prostředím vhodným pro pestrobarevné papoušky. Rezervace Tambopata Candamo se díky tomu dá považovat za přírodní dědictví lidstva. Tento ráj papoušků se přesto octl v ohrožení kvůli rýžování zlata, kácení pralesů a stavbě cest. Transoceánská dálnice od Atlantiku k Pacifiku podél povodí Amazonky by mohla zničit hraniční zónu, kde se papoušci krmí, a zároveň prorazit přirozenou ochranu celé oblasti, kterou je její dávná izolovanost.
16. 1. 20.00 – Tajemství parníku Lusitania
Když 7. května 1915 německá ponorka potopila dopravní parník Lusitania, úplně tím změnila dosavadní pravidla válečného konfliktu. Ztráta lodi a životů 1198 jejích pasažérů šokovala celý svět. Jenže bylo torpédo vystřelené z ponorky jedinou příčinou zkázy Lusitanie, nebo byla sekundární zaznamenaná exploze důsledkem tajně převáženého ilegálního nákladu zbraní? Film Tajemství parníku Lusitania se noří do vln až k vraku lodi, aby objasnil záhadu sto let starého válečného zločinu.
17. 1. 20.00 – Tajemství keporkaků
Keporkaci patří k nejoblíbenějším velrybám na světě, o jejich přirozeném chování nebo biologii se přitom ví překvapivě málo. Sledujte tým výzkumníků z Havaje a setkejte se s odborníky ze všech koutů světa, kteří se snaží odhalit tajemství obestírající tato záhadná zvířata. Zjistíme, jak keporkaci vyluzují typické tajuplné zvuky, jakou mají stavbu těla a co o nich tvrdí nejrůznější teorie. Díky senzačním podvodním záběrům se podíváme do jejich světa a na vlastní oči uvidíme, jak se v něm chovají i jak se jejich signály šíří.
18. 1. 19.00 – Temná tajemství druidů
V pohřební jámě v anglickém Essexu vyčnívají ze země ostatky zahalené postavy ozdobené šperky. Mrtvola muže je obklopena propracovanými železnými a měděnými chirurgickými nástroji, takže si archeologové nejdříve mysleli, že se jedná o nějakého římského doktora. Jenže pak odhalí nepředstavitelný poklad v podobě jedinečných rituálních předmětů. To je vede k úplně jinému závěru: právě se jim podařilo najít úplně první hrob keltského druida!
18. 1. 20.00 – Ushuaia – výpravy do divočiny (Ikarův sen)
V další sáze populární a dlouhodobě úspěšné francouzské dokumentární série se v doprovodu Nicolase Hulota podíváte do nejzajímavějších koutů světa. Poznáte krásy blízké přírody, nadchne vás nespoutaná exotika a zažijete nečekané. Hulot pořádá výpravy do srdce divoké, ale velmi zranitelné přírody už od roku 1990. V každém dílu se zabývá nejen romantickou idylou jedněch z nejkrásnějších míst na světě, ale také tím, jak se na ní projevují stopy civilizace. Vydejte se za dalším dobrodružstvím. Hned na začátku se bude létat se supí populací v Pyrenejském pohoří.
19. 1. 19.00 – Hledání vědy (Experimenty a chaos)
Profesor Brian Cox pátrá po nejlepších britských vědcích. Brian představuje své hrdiny a navštěvuje místa, kde došlo k jejich průlomovým vědeckým objevům, snaží se zopakovat jejich pokusy a určit, jaký vliv vědci měli na své následovníky. Přitom zjišťuje, že tradice objevů za všechno vděčí prvním průkopníkům. Zároveň ale odhaluje často velmi překvapivá fakta, která definují moderní vědu: Proces objevování a vynalézání se neobejde bez tvůrčího ducha, vhodné inspirace, obětavé spolupráce a pořádné kuráže. Díky Brianovi se dozvídáme, co je to věda, odkud se vzala a kam nás může zavést.
19. 1. 21.00 – Dinosauří putování – 1. část
V oblasti severní Kanady je příjemný letní den a býložraví dinosauři se spokojeně ládují bohatou vegetací, která je obklopuje. Mladý samec si užívá společného života s rozvětvenou rodinou v prostředí arktického pralesa. Setkává se s ještě nedospělou samičkou, jenže časy hojnosti potravy vzápětí končí. Přichází zima – temná studená arktická zima. Tvůrci oblíbených seriálu Putování s dinosaury, Putování s pravěkými monstry a Pravěk útočí natočili dramatickou dokumentární novinku odehrávající se před 70 miliony let.