Evropská unie chce mít na Měsíci vesničku. Do roku 2030!
Evropská vesmírná agentura ESA má velké cíle. Na mezinárodním sympoziu v Nizozemí prozradili její čelní představitelé plány na dobytí Měsíce – a to už v letech 2020–2030!
ESA by ráda, aby na povrchu Měsíce vznikly vesnice podobné polárním základnám v Antarktidě. Čas od času by je mohly obývat týmy vědců, jindy by byly opuštěné. Postaveny by měly být pomocí obrovských 3D tiskáren…
Stavba by mohla, pokud bude dostatek financí, začít už za pět let, prozradili vědci. Že je potřeba brát jejich vize vážně, potvrdila i NASA slovy Karthy Lauriniové v rozhovoru pro magazín Space.com. „Měsíc je pro ESA prioritou – především proto, že dá využít jako předstupeň pro cestu k Marsu. Načasování je ideální, Evropané mohou splnit cíle mise a dokázat, že jsou pro nás silným partnerem v objevování sluneční soustavy.“
NASA má o celý projekt pochopitelně velký zájem; chtěla by úspěchů ESA využít. Vědci z MIT totiž přibližně před rokem spočítali, že pokud by výprava k Marsu mohla nabrat většinu pohonných hmot na Měsíci, ušetřilo by to 68 procent nákladů. Konzultantská společnost NexGen Space LLC dokonce tvrdí, že každým rokem by měsíční základna ušetřila NASA 10 miliard dolarů. Zdá se, že je v podstatě nutností spíš než touhou…
Jak vypadá plán ESA?
Zní to poměrně jednoduše, ale pochopitelně to bude nakonec mnohem složitější: od roku 2020 by měli na Měsíc začít létat roboti, kteří tam budou stavět základy pro budoucí obydlí astronautů. „Nejprve musíme smíchat existující měsíční hmotu s oxidem hořečnatým – tak vznikne jakási obdoba papíru, s níž pak můžeme na 3D tiskárnách pracovat,“ popsal princip výstavby na Měsíci Enrico Dini ze společnosti Monolite. „Nakonec přidáme soli, které promění papírovinu v materiál pevný jako kámen,“ dodal.
Současné již existující stroje umí tisknout podobný materiál rychlostí asi 2 metry za hodinu, další generace, na níž se už pracuje, bude téměř dvakrát rychlejší. To znamená, že jedna kompletní budova bude moci vzniknout za pouhý týden!
ESA už má i architekty – veleslavné studio Foster and Partners. Přišlo s návrhem stavby s celulární strukturou, která by měla být dokonale odolná proti mikrometeoritům a také by chránila své obyvatele před vesmírnou radiací.