Dvacátého dubna zezelená Měsíc, tvrdí konspirátoři. NASA má problémy to vyvracet
Bude dnes svítit zelený Měsíc? Anatomie jednoho nesmyslu.
Taky jste dostali zprávu, že dvacátého dubna se stane Měsíc na obloze zeleným?
Hned na začátku vás musíme ujistit a uklidnit: ne, nic takového nehrozí, jde o hoax neboli nepravdivou řetězovou zprávu, která existuje již několik let. Vznikla zřejmě roku 2016 a od té doby se objevuje vždy kolem poloviny března.
Zelený hoax
Jejím jádrem je smyšlenka, že na dvacáté dubna se Měsíc na obloze změní na výrazně zelené těleso. Proč právě dvacátého dubna? Protože tento den je shodou okolností „Mezinárodním dnem marihuany“, což má být samozřejmě jen náhoda, ale o to je celý absurdní příběh pro milovníky konspiračních teorií, jimž chybí základní znalosti o fyzice, zajímavější.
Tento hoax by nefungoval, stejně jako další podobné zprávy, kdyby nebyl založený na alespoň trošku reálném základu. Ano, Měsíc může na obloze opravdu změnit barvu – stává se to například při zatmění; tehdy nabývá oranžovou až narudlou barvu. No a když může být rudý, proč by nemohl být zelený, že?
Modrý měsíc a uherský rok
Navíc se občas mluví o „modrém měsíci“, to hlavně v anglosaském kontextu, kde spojení „Once in a blue Moon“ znamená něco jako naše „jednou za uherský rok“. Označuje se tak běžně druhý úplněk v jednom kalendářním měsíci, pokud k němu dojde – jenže Měsíc je přitom stále normálně stříbřitě nažloutlý, jméno odkazuje jen na vzácnost jevu. Letos v lednu pak zmatky dovršil „supermodrý“ krvavý Měsíc.
Načervená barva je způsobená při zatmění refrakcí v červené části spektra, kde by se ale měla vzít na Měsíci zelená barva? Původní hoax z roku 2016 ji vykládal tak, že se poblíž Měsíce ocitne planeta Uran, která je, jak každý ví, zelená, a tak se bude její světlo promítat na Měsíc.
Anatomie hoaxu
Ve Spojených státech, kde stále ještě asi třetina obyvatelstva věří, že Slunce se otáčí kolem Země, tento hoax funguje; občané mnohdy netuší, jak daleko je Uran od naší Země (a tedy od Měsíce) a nesmyslu věří. Problémy s vysvětlováním mají i popularizátoři vědy a NASA – celý hoax je totiž natolik absurdní, že se vlastně nedá moc vyvrátit vědeckými argumenty. zejména lidem, kteří vlastně vůbec netuší základní informace o fyzice nebo o tom, jak vypadá a funguje naše sluneční soustava.
A přesně tito lidé, kteří za svou nevědomost mnohdy nemohou, prostě jen měli nedostatečné vzdělání anebo vyrostli v nábožensky fundamentalistickém prostředí, tvoří podhoubí pro vznik takových fám – šíří je dál a tvoří ono „kritické množství“ potřebné pro každou reakci. V tomto případě jsou to oni, kdo jsou oporou pro nesmyslný hoax o tom, že Měsíc zezelená.
Text: MK