Druhá největší bouře všech dob se právě řítí na Indii
Oblast Bengálského zálivu se stala dějištěm katastrofického meteorologického jevu – na miliony obyvatel Indie a Bangladéše se rychlostí 270 km/h řítí supercyklon Amphan. Jde o druhý nejsilnější cyklon, jaký zde kdy byl zaznamenán.
Obě lidnaté země, které jsou momentálně paralyzované karanténou související s nemocí COVID-19, tak mohou očekávat další přírodní pohromu. Podle amerického Centra pro varování před tropickými bouřemi (JTWC) provozovaného námořnictvem USA supercyklon v úterý mírně zeslábl, stále však těsně před úderem na pobřeží Indie a Bangladéše zůstává bouří 4. stupně schopnou napáchat rozsáhlé škody.
Jak se bouře vyvíjí, můžete sledovat třeba na Windy.com.
Úkryty jsou, ale karanténa omezuje kapacitu
Amphan je teprve druhým supercyklonem od začátku měření výskytu tropických bouří v této části Indického oceánu. Předchozí supercyklon si v roce 1999 vyžádal přes 10 000 obětí. Amphan udeřil na pobřeží pevniny ve středu v noci indického času poblíž 14milionové Kalkaty. Podívejte se, jak se na okraji Kalkaty pod náporem bouře hroutí elektrické vedení:
Transformer / Electric Line #AmphanSuperCyclone #CycloneAmphan pic.twitter.com/Q8mZIyaljV
— Babu Bhaiya (@Shahrcasm) May 20, 2020
Podle indických úřadů je v bezprostředním ohrožení nejméně 300 000 obyvatel pobřeží států Západní Bengálsko a Urísa, lidé se ve zbývajících hodinách snaží evakuovat. Situaci ale komplikují opatření související s pandemií COVID-19.
Například v Západním Bengálsku jsou k dispozici úkryty pro 500 000 lidí, z důvodu karantény je ale jejich kapacita snížena na 200 000. Naproti tomu Bangladéš hlásí, že i přes nutný sociální odstup se do tamních krytů vytvořených na ochranu proti cyklonům vejde až 9 milionů lidí.
Bangladéš - záplavy Zdroj: istockphoto.com
Jak Indie, tak Bangladéš stále hlásí denní nárůsty počtu nakažených nemocí COVID-19. Podle údajů univerzity Johnse Hopkinse Indie překročila hranici 100 000 nakažených, Bangladéš pak zaznamenala 23 870 případů.
Supercyklon Amphan v číslech
– Bangladéš kvůli bouři evakuoval 2, 2 milionu lidí, dalších 430 000 obyvatel pobřežních oblastí evakuovala Indie.
– Oblačné pole supercyklonu má průměr 2800 kilometrů, což je vzdálenost mezi Lisabonem a Varšavou.
– Supercyklon může vyvolat až 5 metrů vysoké vlny.
Podívejte se, jak se v Západním Bengálsku kvůli silnému větru a dešti zřítilo do vody přístavní molo:
#Kachuberia (Sagar) jetty Gangway dislodged and fell into water at about 3pm #CycloneAmphan #WestBengal pic.twitter.com/v0LmpI0ekS
— TOI Kolkata (@TOIKolkata) May 20, 2020