Dostane česká armáda německé tanky Leopard 2?!
To by bylo proti Armatě OK!
Desítky let se československá armáda jako vazal Sovětského svazu musela spoléhat na tanky vyprojektované v rudé říši. A to přesto, že Československo bylo mezi světovými válkami tankovou velmocí, která vyvíjela, vyráběla a exportovala špičkové stroje na světové úrovni.
S nástupem komunistů k moci a unifikačními tendencemi uvnitř sovětského bloku byla zlikvidována čs. tanková škola a symbolem nejen čs. armády se stal legendární tank T-34. Po něm následovaly typy T-54, T-55 a T-72, které jsou dodnes ve výzbroji české armády. Zdá se však, že by jejich éra mohla skončit a nahradily by je tanky německé provenience. Ostatně nebylo by to poprvé. Už po druhé světové válce se do výzbroje čs. ozbrojených sil dostalo několik desítek německých tigerů. Ty dosloužily v řadách železničního vojska a ve službách ČSD jako vyprošťovací stroje v 60. letech minulého století. Teď by na ně mohly navázat jiné německé pancéřované šelmy – tanky Leopard 2.
Česká armáda podle své nejnovější koncepce rozvoje s výhledem do roku 2025 naštěstí nerezignovala na tankovou výzbroj a s tankovými jednotkami i nadále počítá. Jenže v její výzbroji se nyní nachází jen 27 modernizovaných tanků T-72M4CZ a tři velitelské T-72M4CZ-W. Tento počet stačí na vybavení pouhého jednoho tankového praporu, což je v době zvyšujícího se napětí v mezinárodních vztazích nedostatečné. Česká armáda má ve skladech ještě zakonzervovánu přibližně stovku původních tanků T-72M1, které jsou ovšem na moderním bojišti téměř nepoužitelné, protože technologicky, vybavením i výzbrojí odpovídají 80. letům minulého století.
Vedle možnosti pořídit zcela nové bojové tanky se nabízí nákup použité tankové techniky od spojeneckých armád NATO. Ostatně takovéto nákupy uskutečnily například ozbrojené síly Kanady, Polska, Portugalska, Řecka či Španělska. A právě ve Španělsku už pár let čeká na kupce 54 použitých a uskladněných tanků Leopard 2A4 z výzbroje tamní armády. Španělsko si leopardy pořídilo na leasing z Německa v polovině 90. let a přibližně o 10 let později je odkoupilo za zůstatkovou cenu. Kvůli finančním škrtům a hospodářské krizi španělská armáda zmiňované tanky v roce 2013 uskladnila na základně v Zaragoze a nabídla k prodeji.
Právě v souvislosti s těmito tanky je zajímavá informace, že v polovině července základnu v Zaragoze navštívila delegace české armády. Důvodem byly právě tam uložené leopardy, o které se čeští vojáci velmi zajímali. Především zkoumali technický stav tanků, jejich funkčnost i podmínky, ve kterých jsou skladovány. Jeden kus jim Španělé dokonce předvedli v akci. Jak již bylo řečeno, jde o starší verzi Leopard 2A4, která ovšem skrývá velký modernizační potenciál. Půjde ale také o to, v jakém stavu tanky jsou. Není tajemstvím, že česká delegace nebyla v Zaragoze první, už před ní se o tanky zajímali například zástupci ozbrojených sil Peru či Bahrajnu a jiných.
Pokud by česká armáda opravdu španělské leopardy nakoupila, nabízela by se šance i pro český obranný průmysl. V Česku jsou firmy, které by dokázaly s pomocí původního německého výrobce tanky modernizovat na současnou úroveň. Podobnou cestu například zvolilo i Polsko, které získalo stovky leopardů stejné verze 2A4 z přebytků německé armády a v současné době se mnoho polských zbrojních firem podílí na jejich modernizaci.
DP