Obří bouře zničila chloubu města i domovy. Místní ukázali, jak naložit s tragédií
Nejkrásnější železnice světa II 12 - Bouře
Obyvatelé jižního pobřeží v Devonu byli před osmi lety svědky ničivé bouře, která smetla do moře unikátní architektonický počin, který však nebyl úplně domyšlený.
Přímořské letovisko Dawlish v britském hrabství Devon se od roku 1846 honosí nádhernou železnicí lemující otevřené moře na úpatí útesů. Od slavnostního otevření ale musela impozantní mořská hradba čelit již mnoha poškozením, která způsobuje bouřlivé počasí. Na tu poslední, a téměř osudovou bouři však místní vesničané vzpomínají jen s velkou hořkostí. Odřízla totiž od zbytku Británie tisíce obyvatel a místní se z minuty na minutu ocitli bez domovů.
Osm let od ničivé bouře
V noci na 4. února 2014 byla v důsledku silného větru a extrémně rozbouřeného moře proražena část mořského valu, přičemž nelítostné vlny odnesly bezmála 40 metrů železnice. Co ale zpočátku vypadalo jako bezvýchodná situace, se během několika dní změnilo v neuvěřitelnou záchrannou akci místních obyvatel. Tři stovky dělníků, železničářů a dobrovolníků nepřetržitě opravovaly pýchu devonského pobřeží, aby mohli opět slyšet legendární hvízdání lokomotivy.
Železnice Zdroj: profimedia.cz
„Nejezdily tu vlaky. Celé dva měsíce jsme neslyšeli projíždět vlak,“ vzpomínala místní obyvatelka Margaret v dokumentu Nejkrásnější železnice světa vysílaného každou neděli ve 20:00 na Prima ZOOM, která je zároveň vedoucí dobročinného projektu Přátelé nádraží v Dawlish, který se zapojil do znovuobnovení železnice. Po osmi nekonečných týdnech práce, 6 tisících tunách spotřebovaného betonu a 150 tisících tunách oceli se však podařilo stavařům nádražní trať opravit. Před třemi lety byla navíc postavena větší hradní stěna, která by měla dostatečně ochránit železnici i vesničany před extrémním a nevypočitatelným britským počasím.
Zdroj: DevonLive