Dějiny sexu: misionářská pozice se používala před 165 miliony lety
Čínští vědci našli nejstarší známou fosilii kopulujícího hmyzu.
Tým vědců našel v Číně dosud nejstarší známou fosilii kopulujícího páru hmyzu. Pěnodějky druhu s latinským označením Anthoscytina perpetua žily asi před 165 miliony let, když je zabila patrně sopečná erupce, uvedli vědci ve studii, kterou zveřejnil list PLoS ONE.
Dochované fosilie pářícího se hmyzu jsou velmi vzácné. Dosud je jich známo jen asi 40 po celém světě a většinou jde o hmyz zalitý v jantaru, napsal s odvoláním na autory studie list Huffington Post. Dosud nejstarší podobná fosilie byla z období "jen" před sto miliony let.
Kopulující pěnodějky. Foto: Li S et al.
Výborně zachovaná fosilie zhruba 15 milimetrů dlouhých pěnodějek zachycuje pohlavní akt do nejmenšího detailu. Kopulující pár při něm byl obrácený bříšky k sobě v pozici, která se podle vědců za 165 milionů let prakticky nezměnila.
Vědecký tým soudí, že pěnodějky zabila sopečná erupce oblakem jedovatého plynu, který rovněž vyhubil všechen další život v oblasti včetně bakterií a plísní, jež by za běžných okolností jejich těla rozložily. Pak vítr nebo další přírodní síly hmyz spojený v milostném obětí spláchly do blízkého jezera, kde je pokryly vrstvy usazenin a uchovaly je tak na miliony let.
Celou studii najdete TADY.
ČTK