Co skrývá Měsíc? Na stopě objevů, které se skrývají pod jeho povrchem
Vědcem po večerech aneb seznamte se s MoonZOO!
Říkáte si, že je super být vědcem, který zkoumá tajemství vesmíru, jen vaším denním chlebem je jiné zaměstnání? Vědcem můžete být ve volném čase. A nejsou k tomu třeba dlouhá léta studií. Jen internet a touha poznávat.
V poslední době se vyrojilo hodně vědeckých projektů, které těží ze zveřejnění dat, jež analyzuje široká veřejnost. Mezi nejúspěšnější z těchto projektů patří GalaxyZOO, kde uživatelé klasifikují morfologii galaxií. Idea projektu je jednoduchá. Jsou zveřejněny vesmírné snímky, a na jednoduchém tutorialu se uživatelé naučí rozpoznávat základní znaky morfologie galaxií. V případě galaxií vedly závěry amatérské klasifikace ke zveřejnění několika vědeckých článků. U MoonZOO, jak sám název napovídá, se nejedná o klasifikaci galaxií, nýbrž o útvary na Měsíci.
Měsíc možná inspiroval básníky, ale vědci nejsou o moc pozadu. Autor: Robert Gendler.
Snímky pořizuje sonda Lunar Reconnaissance Orbiter. Zatímco počítače umí snímky rychle zpracovat a vyplivnout v použitelné podobě, naučit počítač rozeznávat krátery dle velikosti, to je poměrně náročná věc. Některé algoritmy si s tím sice poradit umí, ale jedná se o výpočetně náročný problém. Naopak lidé jsou v rozeznávání takových věcí nepoměrně zběhlejší. A koukat na měsíční snímky je docela zábava.
Motivace celého projektu je docela jednoduchá. Zkoumáním kráterů můžeme odhadnout jejich četnost, stupěň eroze a degradace a také třeba hloubku regolitu. Právě efekty eroze a různé nasvětlení kráterů Sluncem představuje největší problém pro počítače. Lidský mozek jednoduše počítač stále v lecčem překonává.
LRO: Umělcova představa sondy Lunar Reconnaissance Orbiter u Měsíce. Autor: Chris Meaney / NASA.
Rozhraní MoonZOO je poměrně intuitivní. Prvně se naučíte krátery rozpoznávat na několika modelových případech, jejichž morfologie je dobře známa. Tam natrénujete oko a můžete se pustit do klasifikace. Samozřejmě na vás neleží břímě dokonalé klasifikace. Každý kráter je klasifikován více uživateli, takže jeden člověk nikdy neudělá konečné rozhodnutí. Pro úspěšnou klasifikaci musí panovat poměrně velká shoda. V současné chvíli klasifikuje měsíční krátery více jak 9000 uživatelů, každý z kráterů má zhruba 14 referencí. Jakmile dosáhne 20 referencí, je klasifikace vyhodnocena.
Ukázka práce v MoonZOO. Autor: MoonZOO.
Video tutorial (anglicky) najdete ZDE.
Vzhledem k malému počtu uživatelů i referencí se dá říct, že projekt je v počátku. Zatím z něj nebyly publikovány žádné vědecké závěry. To je nicméně jen otázkou času. Takže pokud chcete přispět k novým měsíčním objevům a možná napsat své jméno pod vědeckou publikaci, neváhejte, Měsíc čeká na http://www.moonzoo.org.
Jana Poledniková