Čína zavádí systém hodnocení občanů. Co byste nesměli?
Čína vymyslela další způsob, jak udržet své občany pod kontrolou. Kontrolní systém, který podle skóre odliší dobré a špatné lidi. Jak přesně funguje a proč by nás měl zajímat?
Orwellovské vize v praxi. I tak bývá nazýván nový systém hodnocení občanů, který pod názvem „sociální kredit“ postupně představuje čínská vláda. O tomto nápadu se už pár let ví, aktuálně prochází testovacím provozem a rok 2020 by měl být milníkem, kdy začne systém fungovat naplno. Jakkoli můžeme argumentovat, že taková forma kontroly dostane z lidí to nejlepší, hlavním motivátorem je strach, a to samozřejmě není dobrý pán. Nemluvě o tom, že zde může časem dojít i k omezování základních práv a svobod, s čímž si v Číně ale hlavu zjevně nelámou.
Sociální kredit v praxi
O co tedy přesně jde? Umělá inteligence bude analyzovat obrovská data získaná o každém jednotlivém občanovi. Budou se sledovat projevy na sociálních sítích a obecně online aktivity, dále také zapojení do komunity a společenského života, hodnocení v práci, finanční stabilita, rodinné poměry a spousta dalších faktorů, z nichž řada v současnosti není ani známa. Stejně jako klíč k vyhodnocování toho, co je správné a co špatné. Málokdo však pochybuje o tom, že nemalou roli bude hrát ideologie a souznění s tamním režimem.
Některé prohřešky jsou však zřejmé, a jakmile se jich člověk dopustí, může očekávat zhoršení sociálního kreditu. Neplacení složenek, přecházení ulice na červenou či třeba neoblíbenost v práci se pak mohou odrazit na tom, co stát člověku dovolí. „Špatní“ občané budou muset čelit omezením v dopravě, pomalejšímu přístupu na internet a dalším zhoršením životní situace. Nemluvě o tom, že těžko dostanete lepší práci než někdo, kdo si v tomto hodnocení stojí lépe.
Naopak ti „správnější“ občané se mohou těšit na přístup do lepších hotelů či škol anebo také zvýhodnění v online seznamkách. Kontrola občanů prostřednictvím Velkého bratra, který ve slavném románu 1984 určoval, co je v zájmu státu a co nikoli, je na světě. Třeba minulý rok postihla dopravní omezení kvůli špatnému skóre přes šest milionů lidí zahrnutých v testovacím provozu. A to jsou pouze oficiální čísla od čínské vlády.
I naše budoucnost?
Ovšem pozor – pokud si říkáte, že problémy daleké Číny se nás zase tolik netýkají, jste na omylu. Čína totiž hodlá vztáhnout systém i na své občany žijící a pracující v zahraničí nebo na firmy, které podnikají na čínském území. Na první pohled se může zdát rozumné, aby stejné podmínky platily pro všechny, nenápadným důsledkem však bude prorůstání do dalších zemí a nakonec i narušování státní suverenity. Třeba leckteré aerolinky s těmito problémy aktuálně bojují. A nejen to, řada zemí totiž uvažuje o něčem podobném! Nedávno jsme psali o Indii, ovšem zájemců je nepochybně více. No, bude zajímavé sledovat, co nás čeká dál…
Text: MS