16. února 2019 06:00

Čína vysychá a miliarda lidí má žízeň. Vláda přišla s troufalým plánem

Čína se snaží vyřešit své problémy s nedostatkem pitné vody radikálním přístupem: vsadil na chemii a pokouší se nyní déšť aktivně vytvářet nad Tibetem.

Čína se snaží vyřešit své problémy s nedostatkem pitné vody radikálním přístupem: vsadil na chemii a pokouší se nyní déšť aktivně vytvářet nad Tibetem.

Cíle projektu je stvořit uměle 10 miliard tun dešťové vody nad Tibetem. Má v tom pomoci jodid stříbrný a vládní korporace CASC. Prototyp přístroje, který déšť vytvoří, už byl vyroben a brzy má být nainstalován v Himalájích, v nadmořské výšce nad 6000 metrů.

Jak funguje umělý déšť?

Díky chemické reakci by měly látky vydávané přístrojem “oplodnit mraky” přicházející do této oblasti od Indického oceánu a uvolnit z nich vlhkost - výsledkem by měl být déšť, který sem tímto způsobem normálně nepřichází. Zdejší oblast je totiž v takzvaném “dešťovém stínu“ Himalájí.

Tento způsob vyvolávání deště je funkční, osvědčený a reálný - ale zatím se s ním experimentovalo jen v mnohem menších rozměrech; například během olympijských her v Pekingu.

Vědci, kteří jsou za tento projekt zodpovědní, věří, že to zvládnou - a to díky sofistikovaným superpočítačům, které budou analyzovat údaje ze satelitní sítě sledující pohyby oblačnosti v celé oblasti.

Proč to Čína dělá?

Čínští vědci jsou si dobře vědomí reálnosti klimatických změn - rychlé oteplování planety podle čínských i evropských a amerických vědců způsobí roztání třetiny až dvou třetin ledovců v Tibetu. To nejen zvýší hladiny oceánů, ale také to připraví velkou část Číny o vodu - ta pocházela právě z ledovcového systému velehor, který uvolňoval vodu do nížin.

Technologické války o vodu Technologie je funkční, přinese to prospěch lidem, tak kde je zakopaný pes? V tom, že oblačnost, kterou Čína s tímto systémem využije, se do jiných částí Asie nedostane - a tím ji vlastně o déšť připraví.

A tyto státy nebudou mít možnost žádným způsobem tyto procesy ovlivnit; veškeré dešťotvorné procesy se budou odehrávat nad Čínou a ostatní státy nad nimi nebudou mít žádnou kontrolu... Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský