Chřipka, nebo angína? Léčba se zásadně liší
Rozdíl mezi chřipkou a angínou je naprosto zásadní. Proto některá léčiva nezaberou.
Chřipka a antibiotika? Ani náhodou
Když na chlapa přijde populární rýmička, většinou stačí čaj s citronem či zázvorem a panák kvalitní slivovice, ale když do populace vtrhne epidemie chřipky, v některých provozech nastává omezení výroby, zákaz dovolených a vzájemné „zaskakování“. „Chřipka je relativně závažná infekce, která v České republice každoročně způsobí onemocnění statisíců obyvatel, a souvisí s ní v průměru téměř dva tisíce úmrtí. Nejvyšší výskyt je u školáků a u dospívajících, maximum počtu úmrtí pak mezi seniory. Nejdůležitější metodou prevence chřipky a jejích případných závažných komplikací je očkování, jehož účinnost byla opakovaně prokázána. V některých zemích včetně České republiky však není využíváno v rozsahu, který by odpovídal doporučením Světové zdravotnické organizace. Chřipka se vyskytuje celosvětově, ročně onemocní přibližně 10 až 15 procent populace,“ píše se na stránkách českého Ministerstva zdravotnictví.
Chřipka útočí 1 Zdroj: istock.com
Zásadní informace je, že chřipka je virového původu, takže samoléčba antibiotiky nezabere, neboť ta jsou primárně určena k léčbě bakteriálních chorob. Je to podobné, jako kdybyste průjem způsobený požitím zkaženého masa léčili lékem určeným k ředění krve. Lék to sice je, ale na něco úplně jiného.
chřipka
Chřipka…
Nejprve sáhněme do historie: anglický název chřipky influenza pochází ze staré lékařské víry v nepříznivé astrologické vlivy – influentiae – jako příčiny nemoci. Jak se pozná chřipka? „Onemocnění vzniká náhle, z plného zdraví, s celkovými příznaky: vysokou horečkou přes 39 ºC, zimnicí, bolestmi hlavy, za očima, bolestmi svalů a kloubů,“ píší MUDr. Vilma Marešová, CSc., a prim. MUDr. Václav Chmelík. Únava způsobená nemocí může postiženého pronásledovat až měsíc. I oni jasně varují před užitím antibiotik. „Užívání antibiotik pro vás nemá žádný přínos, užíváte-li je ze špatných důvodů, například proti chřipce, mohou vám způsobit nežádoucí účinky, například průjem, a budou u bakterií podporovat vznik rezistence. Takže když budete potřebovat antibiotika někdy v budoucnosti, nemusí již účinkovat,“ varují oba lékaři jasně.
zázvor chřipka 3 Zdroj: istock.com
Chřipkový virus je pleomorfní částice sférického nebo vláknitého tvaru. Virová RNA je uložena v helikoidální kapsidě, nukleokapsida je obalena lipidovou membránou. Replikace probíhá (na rozdíl od ostatních RNA virů) v jádře. Virus má dva povrchové (druhově a subtypově specifické) antigeny (glykoproteiny): hemaglutinin (H – má 16 podtypů) a neuraminidázu (N, snižuje viskozitu ochranného hlenu a má 9 podtypů). Právě jejich označení a typ definuje konkrétní vir. Virus tipu A může nakazit všechny teplokrevné živočichy, zatímco B a C je specifický pro lidi. Například ve své době mediálně velmi populární prasečí (nebo také mexická) chřipka, nesla označení A/H1N1, ptačí chřipka měla několik jichých kombinací.
Zdrojem nákazy je člověk na konci inkubační doby a v prvních dnech akutního onemocnění (uvádí se, že nejvíce je člověk infekční mezi druhým a třetím dnem po nákaze a že nakažlivost trvá zhruba 7–10 dní).
… nebo angína
Trpěli jsme někdy pod náporem tonzilitidy? Možná o tom nevíte, ale asi ano – jedná se totiž o „obyčejnou“ angínu. Základní rozdíl mezi angínou a chřipkou je v původci – angína je bakteriálního původu a tady mají šanci antibiotika zabrat. Mezi hlavní příznaky patří bolesti v krku a s tím související obtížné polykání, chrapot, kašel, otok mandlí, bolest hlavy. Každý, kdo zažil angínu, zažil i celkovou únavu danou oslabením organismu, zvýšenou teplotu a jevy vypadající jako extrémní nachlazení – rýma a zvětšené mízní uzliny. Podcenit angínu se nemusí vyplatit, protože může dojít až k bakteriálnímu postižení ledvin, srdce a kloubů.
Angína - řekněte "á"
Už léta se vedou „spory“ o to, zdali v době přechodného mutování chřipkových virových kmenů má smysl očkování, nicméně faktem zůstává, že chřipka je onemocnění, které jen v ČR zahubí ročně mnohanásobně více lid než teroristé v celé Evropě. Přesto je jí věnována výrazně menší pozornost.
Příběh s dobrým konce, který mohl dopadnout špatně
Vypadalo to jako obyčejné nachlazení. Přednášející se vydal na konferenci s tím, že to „ještě dá“ a pak zalehne. Nedal. Jak rychle stoupala horečka, tak rychle se mu zvětšovaly uzliny a avizované vystoupení muselo být odvoláno. O několik hodin přišly stavy, které považoval za mrákoty, ale ve skutečnosti se jednalo o mdloby. Absces v krku znemožňoval polykání, takže nebylo možno pozřít žádné jídlo a polknout tekutinu šlo jen s námahou a bolestí. Když o zhruba 12 hodin později lékař na pohotovosti absces rozřízl, tak jen konstatoval: „Ještě chvíli a začal jste se dusit.“
Text: Topi Pigula