Chcete si pamatovat sny? Jezte tenhle vitamín
Stovka dobrovolníků z celé Austrálie si každý večer před spaním vzala pilulky, které jim měly pomoci si následně vybavit sny. Experimentální skupina brala poměrně velké dávky vitamínu B6, konkrétně 240 miligramů, kontrolní skupina dostala jen placebo. Výsledky byly překvapivé.
Většina z nás si snění pořádně užívá. Občas mohou být sny děsivé, často však pozornému zaznamenateli připraví řadu podnětných informací o vlastním životě. Problém většiny z nás však spočívá v tom, že si je nepamatujeme. Po několika prchavých sekundách od probuzení je celé povědomí o proběhlém snu pryč. Jenže i s tímhle si věda začíná vědět rady...
Vitamín a pamatování snů
Stovka dobrovolníků z celé Austrálie si každý večer před spaním vzala pilulky, které jim měly pomoci si následně vybavit sny. Experimentální skupina brala poměrně velké dávky vitamínu B6, konkrétně 240 miligramů, kontrolní skupina samozřejmě dostala jen placebo. A jelikož o tomto výzkumu píšeme, tak je nasnadě, že výsledky dopadly dobře – tedy skutečně prokázaly pozitivní vliv vitamínu B6 na výbavnost snů. Zatímco před zahájením výzkumu si většina účastníků sny nepamatovala, tak po jeho skončení se tato schopnost výrazně zvýšila, a to se přitom jednalo o pouhých pět dnů!
"Vitamín B6 neovlivnil živost, bizarnost či barevnost snů, ani nezpůsobil změny v jiných aspektech spánku," pochvaloval si výsledky doktor Denholm Aspy, psycholog a vedoucí výzkumu z University of Adelaide. Jeho zajímá především výzkum lucidního snění, tedy takových snů, během nichž si člověk uvědomuje, že se mu zdá sen, což mu umožňuje nad ním získat kontrolu. "Lucidní snění je možné využít třeba na překonání nočních můr, léčení fobií, kreativního řešení problémů, zlepšování pohybových schopností, a dokonce může pomoci s rehabilitací po fyzických zraněních."
Lucidní snění jako cesta?
Zkoumání lucidního snění se datuje až do antického Řecka, k Aristotelovi. Dnešní vědecké zkoumání vychází především z jungiánské tradice, která považuje sny za cestu ke kontaktu s kolektivním nevědomím a tedy umožňující poznání, jež je nám jinak zapovězeno. Vědecké výzkumy se výrazněji objevily v druhé polovině 20. století a i přes metodologické problémy (jak přesně totiž určit hranici mezi bděním a spánkem?) se podařilo fenomén definovat. Optimistické je, že výzkum lucidního bdění zatím nikomu neublížil, zkoumají se tedy jeho pozitivní účinky na lidskou psychiku a uvidíme, jak daleko se výzkum podaří dotáhnout.
Prvním krokem k ovládnutí bdělého spánku je schopnost si sny vůbec uvědomit a zapamatovat. Vitamín B6 by tedy mohl být jedním ze způsobů, jak takového výsledku dosáhnout. Jak ho však získat přirozeně? To naštěstí není žádný problém, vyskytuje se totiž v řadě běžně dostupných potravin. Najdeme ho kupříkladu v celozrnných cereáliích, luštěninách, banánech, avokádu, špenátu, bramborách, mléce, sýrech, vajíčkách, rybách i červeném mase. Skutečně pestrá sestava! Samozřejmě bude potřeba ještě důkladněji prozkoumat, jaké množství těchto potravin je dostatečné pro výrazné zvýšení vitamínu v těle a jeho vlivu na vybavování snů. Ale první krok bychom měli…
Text: MS