26. června 2021 00:28

Padl tvrdý trest za vraždu George Floyda. Policista Chauvin bude ve vězení déle, než čekal

Soudce Peter Cahill poslal bývalého policistu Dereka Chauvina za vraždu černocha George Floyda na 22 let a šest měsíců do vězení.

Chauvinovi (45) obviněnému z toho, že v květnu 2020 způsobil smrt Afroameričana George Floyda, když mu devět a půl minuty klečel na krku, hrozilo 40 let za vraždu třetího stupně, 20 let za vraždu druhého stupně a deset let za zabití. Nakonec půjde do vězení na 270 měsíců, tedy 22 a půl roku.

Do poslední chvíle přitom nebylo jasné, jakou „metriku“ soudce Peter Cahill v ostře sledovaném procesu zvolí. Pravidla státu Minnesota v případě kumulování trestů doporučují udělit 12,5 roku za každé obvinění z vraždy a čtyři roky za zabití. To by v součtu znamenalo 29 let vězení. Podobnou výši trestu, přesněji 30 let odnětí svobody, požadovali i žalobci. Ve hře ale byl i pouze podmíněný trest se započítáním doby strávené ve vazbě.

Čtyři přitěžující okolnosti

Porota uznala Chauvina vinným ve všech třech bodech obžaloby už v dubnu 2021. Další tři dnes již bývalé policisty, kteří se zákroku vůči Georgi Floydovi 25. května 2020 v Minneapolisu společně s Chauvinem účastnili, čeká soud v březnu 2022.

Tvrdší trest soudce Peter Cahill odůvodnil mimo jiné čtyřmi přitěžujícími okolnostmi. Chauvin podle něj zneužil svého postavení policisty, zacházel s Floydem „zvlášť krutě“, spáchal trestný čin se skupinou nejméně tří dalších lidí a navíc byly trestnému činu přítomny děti.

Derek Chauvin byl obviněn z toho, že při zatýkání 46letého recidivisty George Floyda, jenž byl podezřelý ze zaplacení padělanou bankovkou, klečel Floydovi devět minut a 29 sekund na krku, čímž způsobil jeho smrt udušením. Zákrok natočili přihlížející na mobilní telefony a záběry zveřejnili na sociálních sítích. Videa zachycující incident vyvolala silnou vlnu protestů organizovaných hnutím Black Lives Matter, namířených proti projevům rasismu a policejnímu násilí napříč USA, ale i v zahraničí.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom