Padl tvrdý trest za vraždu George Floyda. Policista Chauvin bude ve vězení déle, než čekal
Derek Chauvin naslouchá vynesení rozsudku Zdroj: AP
Soudce Peter Cahill poslal bývalého policistu Dereka Chauvina za vraždu černocha George Floyda na 22 let a šest měsíců do vězení.
Chauvinovi (45) obviněnému z toho, že v květnu 2020 způsobil smrt Afroameričana George Floyda, když mu devět a půl minuty klečel na krku, hrozilo 40 let za vraždu třetího stupně, 20 let za vraždu druhého stupně a deset let za zabití. Nakonec půjde do vězení na 270 měsíců, tedy 22 a půl roku.
Do poslední chvíle přitom nebylo jasné, jakou „metriku“ soudce Peter Cahill v ostře sledovaném procesu zvolí. Pravidla státu Minnesota v případě kumulování trestů doporučují udělit 12,5 roku za každé obvinění z vraždy a čtyři roky za zabití. To by v součtu znamenalo 29 let vězení. Podobnou výši trestu, přesněji 30 let odnětí svobody, požadovali i žalobci. Ve hře ale byl i pouze podmíněný trest se započítáním doby strávené ve vazbě.
George Floyd - soud Zdroj: Getty Images
Čtyři přitěžující okolnosti
Porota uznala Chauvina vinným ve všech třech bodech obžaloby už v dubnu 2021. Další tři dnes již bývalé policisty, kteří se zákroku vůči Georgi Floydovi 25. května 2020 v Minneapolisu společně s Chauvinem účastnili, čeká soud v březnu 2022.
Tvrdší trest soudce Peter Cahill odůvodnil mimo jiné čtyřmi přitěžujícími okolnostmi. Chauvin podle něj zneužil svého postavení policisty, zacházel s Floydem „zvlášť krutě“, spáchal trestný čin se skupinou nejméně tří dalších lidí a navíc byly trestnému činu přítomny děti.
Derek Chauvin se brzy dozví svůj trest main Zdroj: Getty Images
Derek Chauvin byl obviněn z toho, že při zatýkání 46letého recidivisty George Floyda, jenž byl podezřelý ze zaplacení padělanou bankovkou, klečel Floydovi devět minut a 29 sekund na krku, čímž způsobil jeho smrt udušením. Zákrok natočili přihlížející na mobilní telefony a záběry zveřejnili na sociálních sítích. Videa zachycující incident vyvolala silnou vlnu protestů organizovaných hnutím Black Lives Matter, namířených proti projevům rasismu a policejnímu násilí napříč USA, ale i v zahraničí.