Čeští lékaři přišli na primitivní a účinný způsob, jak zlepšit šance při umělém oplodnění!
Pro úspěšný přenos embrya je nutné řešit především dobu přenosu...
Pro úspěšný přenos embrya při umělém oplodnění je zásadní, aby se do dělohy dostalo ve správný čas. Stoupne tím naděje pro neplodné páry na potomka. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl primář klinického centra Iscare Jaroslav Hulvert. V klinických studiích se ověřuje metoda vyvinutá španělskými vědci, která umožní správný čas určit. Vychází z toho, že většina žen má v cyklu několikadenní období, kdy děložní sliznice vysílá chemické signály k úspěšnému přenosu embrya.
"Metoda posuzuje aktivitu genů v děložní sliznici, což umožňuje přenos embrya správně načasovat. Sám jsem si v praxi ověřil, že u některých pacientek posunutí termínu přenosu embryí může vést ke kýženému těhotenství," uvedl primář při příležitosti právě probíhajícího Měsíce reprodukčního zdraví.
Statistiky dokládají, že k úspěšnému otěhotnění pomocí umělého oplodnění je potřeba vyzkoušet více přenosů embryí. V průměru končí početím dítěte čtvrtina přenosů. Pilotní studie s využitím metody španělských vědců potvrdila nárůst úspěšných pokusů, pokud embrya byla vložena do dělohy ve správný čas, uvedl Hulvert.
Problémem podle něj zůstává invazivnost vyšetření, vzorky se odebírají z děložní sliznice. Zákrok navíc zatím nedovoluje ve stejném cyklu s vyšetřením přenést embryo. V praxi to znamená, že v jednom cyklu lékař vyšetří sliznici a stanoví vhodný čas pro přenos embrya. Přenést ho může až v dalším cyklu, kdy může být vše jinak. Vědci se proto zaměřili na vývoj metody, která umožní méně invazivní odběr vzorků.
"Pokud by šlo vyšetření provést z výplachu děložní dutiny a ve stejném cyklu embryo přenést, metodu by to kvalitativně i kvantitativně posunulo. Domnívám se, že tyto testy by mohly pro určitou skupinu pacientek zlepšit šance na úspěšné oplodnění," shrnul Hulvert.
ČTK