Ceny Neuron pro mladé vědce
Už ve středu 24. května převezme toto ocenění pět výjimečných vědeckých osobností, kterým ještě nebylo ani 40 let, a již ovlivňují úroveň poznání ve svých oborech – a také jsou neuvěřitelně činorodí a zábavní. Vy se s nimi ale můžete seznámit již dnes.
Kdo jsou laureáti Cen Neuron pro mladé vědce 2017?
* Společenské vědy – Antropolog Martin Soukup zkoumá vývoj obyvatelstva Papui Nové Guinei, kde v údolí řeky Uruwa zaznamenává sociální vazby a zkoumá je v čase a prostoru.
* Fyzika – Fyzik Lukáš Palatinus zkoumá strukturu velmi malých krystalů. Se svým objevem – zobrazením atomů vodíku pomocí metody takzvané elektronové difrakce – pronikl na titulní stránku časopisu Science. Jako první český vědec.
* Biologie – Biolog Marek Eliáš zkoumá protisty a má za sebou několik významných objevů, které přispěly k rozkrývání evoluce života na Zemi.
* Computer Science – Daniel Sýkora vymyslel algoritmus, který dokáže rutinní práci výtvarníků z velké části převést na stále dokonalejší počítače, aniž by výsledek přišel o výtvarníkův rukopis. Jeho práci ocenilo i Studio Disney.
* Matematika – Zatímco Daniel Sýkora barví večerníčky, matematik Robert Šámal barví – laicky řečeno – grafy. Jeho poznatky lze využít třeba při plánování železniční sítě, aby spojila co nejvíce obcí a zároveň se na ni spotřebovalo co nejméně materiálu.
V rámci slavnostního večera také Neuron vyšle do terénu tři odvážné vědecké týmy v rámci Expedice Neuron, splní sen mladému studentovi a ocení autory čtyř videí popularizujících vědu v rámci Ceny Neuron Prima ZOOM.
Vítěze soutěže Cena Neuron Prima ZOOM vybírá odborná porota, která při hodnocení posuzuje několik kritérií. Soustředí se zejména na informační hodnotu z hlediska vědeckého výzkumu, schopnost převést složitou problematiku do srozumitelné a přitažlivé formy, originalitu a jedinečnost zpracování. Z dlouhodobé perspektivy je pak hodnocena kvalita videí i ve srovnání s předchozími ročníky. Protože vítězné video získává spolu s finanční prémií i mediální publicitu, je klíčové, aby bylo inspirací pro stávající i budoucí popularizátory vědy a zároveň odráželo i požadavek na postupný růst kvality soutěže. Takové video se v letošním ročníku bohužel nepřihlásilo, proto se odborná porota po zralé úvaze rozhodla cenu neudělit.
Rádi bychom však ocenili ty, kteří se do soutěže přihlásili, a věnovali jí svůj čas a energii, proto správní rada fondu vybrala autory čtyř nejlepších videí, mezi které rozdělí částku 100 tisíc korun coby povzbuzení do další práce. Částku 25 tisíc korun od Neuronu a věcné dary od Prima ZOOM získávají:
1. Hluboké vody ochranářské genetiky
2. Jak se navrhuje lék v počítači
Více informací na www.nfneuron.cz.