Celulitidu nelze vyléčit, ale... je tu světlo na konci tunelu
Celulitidu má 80–90 % žen. Dost velká cílová skupina pro samostatné oddělení kosmetiky. Jenže je tu háček.
Celulitidu zhoršuje nadváha
Výskyt celulitidy je úzce spjat s tukovými tělísky a buňkami, což se v praxi odráží na přímé úměře viditelnosti celulitidy. Čím větší množství tuku, tím viditelnější celulitida. Což ale neznamená, že by štíhlé postavy byly „celulitidy prosté“. Mít jisté procento podkožního tuku je u člověka nutnost a je tedy logické, že i hubené postavy se mohou s tímto estetickým „problémem“ potýkat. Jen jeho množství bude mnohem menší. „Ztráta tělesného tuku sice může celulitidu zlepšit, ale nemůže ji eliminovat… Ale vzhledem k tomu, že problémem je vaše kožní struktura, nemůžete se úplně zbavit celulitického vzhledu. Můžete dvě hodiny denně běhat, ale ani tak nepřeskupíte jediné vlákno pojivové struktury tkáně,“ píše web Popular Science.
Zaručené recepty, které nic nezaručí
„Pomáhá masáž citronovou šťávou,“ radí ženské časopisy, jako by podkožní tukové buňky byly špínou, jež se dá jednoduše smýt. Existují desítky, ne-li stovky „prověřených“ způsobů, jak se zbavit celulitidy. Krémy, masáže, ozařování, zaříkávání, změna jídelníčku, cvičení, liposukce, lymfodrenáž… a jasným důkazem, že nic z toho nefunguje, jsou další tisíce žen marně se snažících celulitidy zbavit. Salony krásy sice nabízejí bezbolestné, rychlé, efektivní a trvalé odstranění, ale vědci soudí, že jde jen o marketingový tah a tahák peněz.
Celulitida je vnímána jako neestetická, což je otázka aktuálních kulturně estetických norem. Sanové (křováci) či středoafričtí příslušníci kmenů Aka, EFE či Mbuti (pygmejové) zřejmě tento „problém“ neřeší. „Zájem o danou problematiku se začíná opět rozmáhat v 70. a 80. letech minulého století, kdy si ve světě razí cestu hnutí wellness a fitness. S ním se projevuje zvýšený zájem nejen o dokonalá a krásná těla, ale i o celulitidu jako výborný artikl léčebné kosmetiky, která tím může rozšířit svá portfolia na celé tělo,“ tvrdí MUDr. René Vlasák z Centra preventivní medicíny.
Existuje světlo na konci tunelu?
I když obecně se soudí, že naprostá eliminace „pomerančové kůže“ není možná, přece jen existuje způsob, jak snížit její viditelnost. Oním „světlem na konci tunelu“ je budování svalové hmoty. Sloupce v pojivové tkáni zásadně změnit nelze, ale dá se posílit a zpevnit celá svalová skupina – tedy sval či skupiny svalů. „Lidé s chromozomem Y nemají tendenci dostávat celulitidu, protože jejich tkáň je více vzájemně propojená a neumožňuje, aby se protlačilo velké množství ložisek tuku. Teoreticky silný sval by měl napodobit ten efekt vyhlazení tuku,“ píše Popular Science. Jelikož lidé s chromozomem Y jsou muži, tak je jasné, proč tímto „defektem“ ona silnější polovina lidstva trpí výrazně méně.
Text: Topi Pigula