Kdy bude vakcína na koronavirus? Bill Gates vysvětlil, jak se dá urychlit její výroba
Slavný magnát a filantrop Bill Gates vysvětlil svůj pohled na současnou pandemii a vakcínu proti koronaviru.
Jméno Billa Gatese se v souvislosti s aktuální pandemií často skloňuje, jelikož před ní už v roce 2015 důrazně varoval. Boji s epidemiemi se v čele své největší světové dobročinné nadace věnuje dlouhodobě na plný úvazek a pomohl zásadně vymýtit například dětskou obrnu. V rozhovoru pro CNN teď vysvětlil svůj pohled na boj s koronavirem.
"Naprosto rozumím tomu, že si lidé přejí, aby nemusela být zaváděna takto tvrdá opatření, ale je lepší to vzít jako ekonomický problém, protože ekonomika se může vzpamatovat, než dovolit viru, aby se volně šířil zemí a způsobil miliony mrtvých. Je to cena, kterou teď musíme zaplatit," řekl v úvodu.
Poté poznamenal, že jen nástup pandemie bude stát USA 2 biliony dolarů a už se mluví o daleko větších částkách. Přitom výzkum a příprava na lepší zvládnutí pandemie tohoto druhu přijde na desítky miliard, takže kdyby tyto náklady byly vynaloženy předem, mohl být konečný účet daleko menší.
"Dokud se nám nepodaří opravdu rázně srazit čísla nově nakažených, samozřejmě v souvislosti s maximálně funčním testováním, není prostor pro uvolňování opatření. Neexistuje žádná střední cesta typu – no, zkuste teď chodit na týden do divadla, uvidíme, co to udělá. Navíc pokud nebude jistota a důvěra v ta nižší čísla, vážně pochybuji, že když řeknete lidem, že si mají kupovat nová auta nebo chodit do restaurací, že to budou dělat," řekl v další části rozhovoru.
Na otázku redaktora, zda Američané mohou doufat, že se lidé sejdou na Velikonoce nebo tou dobou nastoupí normálně do práce, Gates odvětil: "To není realistické, čísla jdou stále nahoru a na takové uvolnění by musela být někde úplně jinde." Opatření mu však dávají smysl i ekomomicky. "Je třeba to vnímat tak, že čím dříve si vezmeme tenhle lék – a je to drsný lék –, tím dříve to budeme mít celé za sebou a nebudeme to muset celé opakovat."
Zmínil, že co se týče vývoje vakcíny, jde sice některé věci urychlit – mít připravené větší testovací a výrobní kapacity nebo šiřší antivirové sekvence, které lze kombinovat –, ale pokud má být taková vakcína skutečně bezpečná, nelze při současném stavu poznání zkrátit její vývoj, testování a výrobu na dobu kratší než zhruba jeden rok.
"Testování je základ, jen to spolehlivě ukáže červené body na mapě a zpřesní křivky vývoje. Napoví tak, zda jsou přijatá opatření málo nebo naopak zbytečně přísná. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že poptávka v takové situaci zákonitě mnohonásobně převyšuje možnosti testování... Je třeba, aby stát určil, jak se tato kapacita rozumně využije... Bohužel bude trvat ještě šest až devět měsíců, než budeme mít k dispozici jednoduchý rychlý test na domácí použití," řekl Gates a ujistil, že Nadace Billa a Melindy Gatesových věnuje maximální prostředky na vývoj vakcíny i nových a rychlejších způsobů testování.