Berou profi hráči v pro-gamingu drogy? Jeden ze světové špičky se přiznal!
Zdá se, že už ani počítačové hry se nedají hrát na špičkové úrovni bez drog...
Ke sportu patří látky povzbuzující výkonnost už od pradávna. Již antičtí olympionici využívali ke zlepšení svých časů černou magii i jedy. O dnešním stavu sportu asi každý ví… Ale jak je to v profesionálních počítačových hrách?
E-gaming, neboli profesionální hraní na počítači, dnes zažívá boom, jaký by mu mohly závidět všechny ostatní sporty. Ty největší turnaje sledují desítky milionů diváků, hraje se o obrovské sumy a aktivně se už hrám věnuje víc lidí než řadě zaběhnutých klasických sportů. Může hráčům pomoci droga? A dělají to?
Poctivá odpověď zní „nevíme, ale máme náznaky, že drogy patří i k e-sportům“. Před několika dny totiž vznikl rozhovor s profesionálním hráčem Counter-Striku Korym SEMPHISEM Frisenem. Novináři se ho ptali na jeho názor na to, proč se on a jeho tým chovali v průběhu turnaje ESL (v Polsku na jaře letošního roku) tak excentricky.
Jedou na tom všichni
Hráč odpověděl: „Všichni jsme jeli na adderallu. Je mi to u pr.ele. Ze záznamů naší komunikace je to zcela jasné…“ A na doplňující otázku, jestli je to běžné, reagoval také pozitivně…
Adderall (dříve obetrol) je amfetamin a psychostimulans používaný k zvýšení mentální bdělosti a aktivity. Používá se k léčbě hyperkinetické poruchy (ADHD) a v menší míře k potlačení narkolepsie. Adderall zvyšuje tvorbu dopaminu, neuropřenašeče s velkým významem pro chování. Pod názvem obetrol byl zpočátku předepisován i jako lék na hubnutí, neboť potlačuje chuť k jídlu. Dnes se k těmto účelům nepředepisuje, nicméně je někdy zneužíván studenty jako droga zvyšující pozornost a omezující únavu. Vedlejší účinky mohou zahrnovat nejen bolest břicha, nepravidelný puls a chronickou nespavost, nýbrž zřejmě dokonce i poškození mozku. Snadno se vypěstuje psychická závislost. (wiki)
Asociace, které herní turnaje provozují, často užívání podpůrných prostředků zakazují – je tedy docela překvapení, že to hráč na sebe prozradil. Dá se tedy čekat, že do budoucna se i v e-sportech můžeme dočkat testů moči a krve? Nic není nemožné…
Celý rozhovor je tady: