Inzulínová pumpa a glukózový senzor. Barbie s diabetem má dětem pomoci od předsudků i studu
Nová panenka by prý mohla dětem pomoci lépe pochopit, co život s diabetem 1. typu obnáší. Podle odborníků může zmírnit stud i strach z předsudků a dokonce podpořit otevřenější debatu o nemoci, kterou denně řeší miliony lidí.
Výrobce Mattel představil začátkem července nový model své ikonické panenky Barbie. Na první pohled vypadá jako každá jiná; má dlouhé vlasy, na sobě puntíkovaný komplet, podpatky, v ruce kabelku a k tomu typicky růžové příslušenství. Jenže při bližším pohledu zjistíme, že ony malé růžové předměty představují něco, co u panenek opravdu nejsme zvyklí vídat: glukózový senzor a inzulinovou pumpu.
Barbie blízká realitě
Podle firmy jde o dobrý způsob, jak přiblížit realitu dětí, které žijí s diabetem 1. typu, a zároveň o strategii, která se Mattelu už v minulosti vyplatila; Barbie už dostala třeba sluchadlo, protézu nebo invalidní vozík. O to, aby pomůcky vypadaly autenticky, přestože jsou růžové, se postarali odborníci z pacientské organizace Breakthrough T1D a několik pacientů.
Jednou z prvních osob, které novou Barbie přivítaly, byla Hollie z anglického Cleethorpes. Její čtrnáctiletý syn Will diabetem 1. typu trpí a Hollie se britské BBC svěřila s tím, že se dřív potřebných pomůcek dost bál.
Čtěte také: Cukrovka může tělo úplně zničit. Dá se zcela vyléčit, jak tvrdí Miloš Zeman?
„Senzor ani pumpu dlouho nechtěl nosit, protože by si toho hned každý všiml,“ tvrdí. Podle ní je nová panenka krok správným směrem, který by mohl u spousty dětí tyto obavy zmírnit. K tomu se přiklánějí i lékaři.
„Vidět panenku, která žije s diabetem, může nemoc normalizovat, snížit stigma a dát dětem pocit, že v tom nejsou samy,“ uvedl například Arjun Panesar, který ve Velké Británii založil stránky s komplexními informacemi o tomto onemocnění. „Je skvělé, že se o diabetu mluví víc, a i tímhle způsobem,“ říká Debbie Hicksová, která sama žije s cukrovkou od dvanácti let a vzpomíná na časy, kdy si musela injekce píchat skleněnou stříkačkou.
Mattel dlouhá léta čelil kritice za to, že klasická Barbie nereprezentuje realitu a představuje idealizovaný obraz, který může mít velice negativní dopad na sebevědomí. Od roku 2016 se proto firma snaží být inkluzivnější a vydává panenky s různými tělesnými proporcemi, barvou pleti i hendikepy.
Zdroj: AP, DiaTribe, Breakthrough T1D.
Video, které jste mohli minout: Česky dabovaný oficiální trailer filmu Barbie