Americký laser pozná každého člověka – podle tepu srdce. Umí to i na dálku
Tajná služba i armáda vás pozná… i bez rozeznávání tváře.
Můžete si změnit tvář pomocí plastické chirurgie, můžete si bolestivě opálit bříška prstů, abyste se zbavili unikátních otisků prstů – ale před americkou armádou se stejně neschováte…
Krycí jméno Jetson
Americký zbrojní sektor vytvořil laserovou technologii, která je určená pro americkou armádu. Tento přístroj je schopný na dálku změřit individuální a zcela jedinečnou vlastnost člověka: jeho srdeční tepů Technologii si objednaly speciální jednotky a má kódové označení Jetson. V současné době sice existuje jen ve stádiu prototypu, ale je schopné na 200 metrů i skrze silnou vrstvu oblečení poznat jednotlivá srdce konkrétních osob.
V současné době existuje spousta technologií, které rozeznávají člověka: biometrické analýzy tváře, otisky prstů nebo sítnice – ale všechny se dají nějak obejít, případně mohou selhat; typickým případem jsou dvojčata nebo náhoda. Ale tep každého lidského srdce je zcela individuální – sice jen v detailech, ale přesto je to vždy něco jedinečného. Z tohoto hlediska je srdce pro biometrickou identifikace svatým grálem, ale až doposud nebylo možné to využít.
Vojenská technologie do běžného života
Nové vojenská technologie to umožňuje – rychle, neinvazivně a velmi, velmi spolehlivě. Jetson využívá něčeho, čemu se říká laserová biometrie. Jde o schopnost zjišťovat drobné změny v odrazu ultrafialového světla, které vzniká díky pohybům těla při úderech lidského srdce. Sice si něčeho takového nejspíš nejsme ani vědomí, ale děje se to – každý jednotlivý úder našeho srdce se projeví nejen na naší kůži, ale lze ho rozeznat dokonce i podle jemných pohybů na oblečení daného člověka.
A to není zdaleka všechno, tato technologie by se totiž dala použít i na značné vzdálenosti, promluvil o tom pro MIT Technology Review jeden z autorů vynálezu. „Neříkám, že by se to dalo použít až z kosmu… Ale daly by se využívat i mnohem větší vzdálenosti než nyní,“ naznačil Steward Remaly z Pentagonu. „Současný prototyp má přesnost přibližně 95 procent,“ dodal muž, který je za novou „zbraň“ zodpovědný.
Anebo to nikdy nevznikne...
Armáda doufá, že by mohla tuto technologii využívat už v blízké budoucnosti k identifikaci velitelské struktury nepřátel – vojáci by tak mohli přesně cílit útoky jen ty důležité cíle. Výraz „chirurgicky přesné údery“ by tak konečně přestal být jen metaforou, ale stal by se realitou. V současné době je pro tyto účely ještě nepoužitelný.
Proč? Brání tomu především dlouhá doba přečtení biometrických parametrů z daného člověka: laser k tomu v současné podobě potřebuje přibližně 30 sekund, což znamená, že se dá použít pouze na nepohyblivé cíle. A takových je ve skutečném světě jen velmi málo. Nabízí se tedy spíše možnost využívat lasery například na letištích, kde by mohly sloužit přesně tak, jak mají.
Tomu ale brání další „maličkost“ - zatím neexistuje žádná databáze srdečních rytmů, na rozdíl od databází otisků prstů nebezpečných zločinců nebo řady teroristů. Vznik takové databáze by trval řadu let a její vznik by musel být doprovázený masivním nasazením laserů v obrovské možností; například právě na letištích, kde by mohly vždy spojit konkrétní srdce s konkrétním člověkem.
A krom toho jsou zde také námitky etické – a není nich málo. Schopnost stát sledovat na dálku své občany s takovou mírou přesnosti a individuální identifikace musí být znepokojivá pro každého… Text: Martin Kolář